Pniów

  

Pniów - kościół pod wezwaniem św. Zygmunta

Parafia w Pniowie założona została staraniem Jana z Pniowa, archidiakona w Krakowie, w roku 1464. Do roku 1897 był tu kościół drewniany. Kolejny budynek nowego kościoła był już wymurowany z cegły w stylu gotyckim. Nazywany był przez biskupów przemyskich "Jutrzenką Północy". W czasie I Wojny Światowej został podziurawiony pociskami artylerii wojsk austriackich i rosyjskich, ponieważ znajdował się na linii frontu. Po wojnie kościół wyremontowano i wstawiono nowe witraże, wnętrze zaś zostało przyozdobione piękną polichromią. W dniu 27 lipca 1944 roku rozgromione przez Armię Czerwoną i Wojsko Polskie oddziały hitlerowskie, w ostatnich godzinach swego pobytu, ogromnymi ładunkami trotylu zburzyły świątynię Pniowską. Z ruin zburzonego kościoła ocalał tylko Obraz Matki Bożej Dobrej Rady, który ludzie zabrali ze sobą w poniewierkę, ukrywając się po lasach i ziemiankach. W 1956 roku staraniem byłego mieszkańca wsi zamieszkałego w Krakowie mgr inż Henryka Budziło utworzono komitet odbudowy kościoła i zabrano się do pracy, a w dniu 25 października 1959 roku kościół został poświęcony przez dziekana rozwadowskiego ks. Aleksandra Ziemiańskiego.

Autor: Krzysztof Wydra

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 5552
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Pniów

miejscowość

Pniów to niewielka wieś położona w gminie Radomyśl nad Sanem. Miejscowość słynie z rezerwatu rośliny wodnej - orzecha wodnego.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut