Maszyna rolnicza
Do utworzonego koło Torunia Olenderskiego Parku Etnograficznego przeniesiono kilka różnych obiektów mennonickich. Zagroda z Niedźwiedzia, jako jedyna w całym pasie nadwiślańskim, posiada zachowaną część mieszkalną i inwentarską w konstrukcji wieńcowej oraz szkieletową stodołę, a wszystko to znajduje się pod jednym dachem.
Dużo więcej na temat tego Parku Etnograficznego można dowiedzieć się z artykułu pt. Olenderski Park Etnograficzny Wielka Nieszawka k. Torunia, jaki opublikowałem w ekskluzywnym czasopiśmie krajoznawczo-turystycznym POZNAJ SWÓJ KRAJ (nr 4-6/2019). Polecam tę lekturę.
Na zdjęciu: Fragment wnętrza stodoły, a w niej stojąca maszyna rolnicza, którą używano w tamtym czasie.
Autor: Lech Kadlec
Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1693
Wielka Nieszawka
miejscowość
Wielka Nieszawka to obecnie podtoruńska gminna wieś z siedzibą władz gminy, ale do 1954 r. przynależała do gminy Podgórz. Leży w centrum województwa kujawsko-pomorskiego, w powiecie toruńskim, na lewym brzegu Wisły, w rozszerzeniu Doliny Wisły zwanym Kotliną Toruńską; przez wieś przepływa dolny odcinek Strugi Zielonej. Swoje ukształtowanie terenu wieś zawdzięcza zlodowaceniu północnopolskiemu. Wydmy śródlądowe, jakie się tu rozciągają, są jednym z najlepiej wykształconych kompleksów w Polsce. Ze względu na lesistość i znaczne zwydmienie, teren gminy jest obszarem chronionego krajobrazu.
Skomentuj