Wielka Nieszawka

  

Cokół z aniołkiem

Na cmentarzu menonickim w Wielkiej Nieszawce (obecnie jest to teren Olenderskiego Parku Etnograficznego) znajduje się jeszcze kilka nagrobków z tamtego okresu. Są też fragmenty nieistniejących grobów, jak chociażby ten cokół z aniołkiem (na zdjęciu). To one od XVII wieku zyskiwały stopniową popularność, zwykle na grobach dzieci; zazwyczaj anioły personifikują Smutek, Pokój, Milczenie oraz Nadzieję.

Autor: Lech Kadlec

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1477
Twoja ocena: DobreBardzo dobre
Tagi: muzea

Wielka Nieszawka

miejscowość

Wielka Nieszawka  to obecnie podtoruńska gminna wieś z siedzibą władz gminy, ale do 1954 r. przynależała do gminy Podgórz. Leży w centrum województwa kujawsko-pomorskiego, w powiecie toruńskim, na lewym brzegu Wisły, w rozszerzeniu Doliny Wisły zwanym Kotliną Toruńską; przez wieś przepływa dolny odcinek Strugi Zielonej. Swoje ukształtowanie terenu wieś zawdzięcza zlodowaceniu północnopolskiemu. Wydmy śródlądowe, jakie się tu rozciągają, są jednym z najlepiej wykształconych kompleksów w Polsce. Ze względu na lesistość i znaczne zwydmienie, teren gminy jest obszarem chronionego krajobrazu.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut