Zagroda zamożnego gospodarza
Olenderscy osadnicy pojawili się w Polsce już w XVI wieku, bo to tutaj, jak w żadnym innym kraju, mogli swobodnie wyznawać swoją wiarę. Choć w Królestwie Polskim otrzymali na własność tylko nieużytki i mokradła, to potrafili się z tym uporać. Dziś o osadnikach z Fryzji i Niderlandii przypomina Olenderski Park Etnograficzny, który powstał w 2018 roku w Wielkiej Nieszawce pod Toruniem.
Kończąc zwiedzanie tego jedynego w Polsce muzeum, nie sposób nie zainteresować się zagrodą z Kaniczek (na zdjęciu) jednej z ostatnich, jaka zachowała się na terenie Doliny Dolnej Wisły zagroda wielobudynkowa zamożnego gospodarza wyznania ewangelickiego z okresu międzywojennego. Dom z wystawką podcieniową na froncie z 1757 roku pochodzi ze wsi Kaniczki i połączony jest z oborą; mieszkalna część wzniesiona jest na konstrukcji wieńcowej, inwentarska zaś wymurowana z cegły. Ewenementem tej chałupy jest to, że na jednej ze ścian we wnętrzu głównej izby, zachowała się tapeta z dekoracyjnym wzorem pochodzącym z 1910 roku.
Autor: Lech Kadlec
Średnia ocena: 4.00 Ocen: 1 Odsłon: 547
Wielka Nieszawka
miejscowość
Wielka Nieszawka to obecnie podtoruńska gminna wieś z siedzibą władz gminy, ale do 1954 r. przynależała do gminy Podgórz. Leży w centrum województwa kujawsko-pomorskiego, w powiecie toruńskim, na lewym brzegu Wisły, w rozszerzeniu Doliny Wisły zwanym Kotliną Toruńską; przez wieś przepływa dolny odcinek Strugi Zielonej. Swoje ukształtowanie terenu wieś zawdzięcza zlodowaceniu północnopolskiemu. Wydmy śródlądowe, jakie się tu rozciągają, są jednym z najlepiej wykształconych kompleksów w Polsce. Ze względu na lesistość i znaczne zwydmienie, teren gminy jest obszarem chronionego krajobrazu.
Skomentuj