Mała Nieszawka

  

Frontowe wejście do kościoła

Dziś jest to kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Małej Nieszawce, ale gdy w 1890 r. zbudowano obiekt, był zborem Mennonitów i służył osadnikom holenderskim przybyłym tu wcześniej, bo już w XVI wieku z Holandii i Fryzji. Po II wojnie światowej ludność ta opuszczając tereny Małej Nieszawki, pozostawiła swój zbór, który w 1945 r. przejęty został przez katolików i początkowo był filią toruńskiego kościoła pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła na Podgórzu; samodzielną parafią stał się dopiero na mocy dekretu kardynała Stefana Wyszyńskiego w 1978 r. Na zdjęciu: Frontowe wejście do kościoła.

Autor: Lech Kadlec

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1840
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Mała Nieszawka

miejscowość

Mała Nieszawka  to wieś położona w woj. kujawsko-pomorskim w powiecie toruńskim w gminie Wielka Nieszawka i jest największą wsią tej gminy. To tu znajdują się jeszcze relikty krzyżackiego zamku komturskiego rozebranego przez Krzyżaków na mocy pokoju toruńskiego w 1422 r. Wieś po II wojnie światowej była siedzibą władz gminy Podgórz  obecnie lewobrzeżnej dzielnicy Torunia, z którą graniczy od wschodu.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!