Przed utworzeniem rezerwatu teren wąwozu był wykorzystywany gospodarczo. Początki osadnictwa na tym terenie sięgają czasów Bolesława Chrobrego. Od drugiej połowy XIV wieku przybyli tu Wołosi, którzy przynieśli z sobą kulturę pasterską, a następnie zaczęli się osadzać na dolinach. Powstała wieś Biała Woda zamieszkiwana przez Rusinów, którzy utrzymywali się z wypasu zwierząt, uprawy roli i drobnego rzemiosła (specjalizowali się w naprawie potłuczonych glinianych garnków, które po sklejeniu wzmacniali drutem). Zaludnienie wzrastało, karczowano lasy, na początku XIX wieku wieś była już silnie przeludniona, pola uprawne bardzo rozdrobnione, lasy utrzymały się tylko na bardzo stromych i skalistych terenach. Po II wojnie światowej w ramach akcji Wisła w 1947 r. wysiedlono Rusinów, a zabudowania spalono. Widoczne są jeszcze na terenie rezerwatu resztki fundamentów i zdziczałe drzewka owocowe. Pozostał też malowany krzyż przydrożny.
Autor: Słonecznik (Maryla)
Jaworki - wieś położona są w dolinie Grajcarka ok. 6 km na wschód od Szczawnicy. Przeciętne wyniesienie Jaworek waha się od 560 do 600 m. n. p. m.
Rozległą kotlinę, w której są położone Jaworki, od południa i południowego zachodu zamyka pasmo Małych Pienin (z najwyższym szczytem - Wysoką 1025 m. n. p. m.), a od północy i północnego wschodu pasmo Radziejowej należące do Beskidu Sądeckiego.
Skomentuj