Grabarka

  

Krzyże na Świętej Górze Grabarce

Wśród tysięcy krzyży pozostawianych przez pielgrzymów prawosławnych na Świętej Górze Grabarce są i takie skromniutkie, często już się rozpadające.

Autor: Jerzy Wójcik

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1867
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Grabarka

miejscowość

Mała wieś położona pół kilometra od Świętej Góry Grabarki - najważniejszego miejsca kultu religijnego wyznawców prawosławia w Polsce.

Grabarka zyskała rozgłos w XVIII wieku, kiedy w okolicy szlała epidemia cholery. Jak głosi tradycja prawosławia pewien staruszek doznał objawienia, iż uratować można się tylko na Świętej Górze Grabarce. Po przybyciu wiernych z okolicy, ustawieniu tu krzyża nastąpił cud. Ludzie zaczęli zdrowieć i nikt już nie umarł. W tym samym roku (1710), ocaleni wznieśli na Świętej Górze drewnianą kaplicę.

Ciekawy jest zwyczaj pozostawianie mokrych chusteczek na drzewach i trawie wokół pobliskiego strumyka. Wielu pielgrzymów w strumyku płynącym u podnóża Świętej Góry, zgodnie z tradycją, obmywa zanurzanymi w wodzie chusteczkami twarz, ręce, zmęczone nogi i chore miejsca, ufając uzdrawiającej mocy tejże wody. Mokre chusteczki zostawiają zawieszone przy strumieniu na gałęziach drzew. Symbolizuje to pozostawienie tu swych chorób.

Skomentuj

*****
Autor: Waldemar Jan
Dodano: 2017-05-30 06:07:00
Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut