...Początkowo Cielętniki należały do parafii Żytno. W 1742 r. właściciel Cielętnik Józef Bystrzanowski wybudował kaplicę pw. Przemienienia Pańskiego. Dla tej kaplicy 28 czerwca 1761 r. dziedzic wyznaczył uposażenie, a potwierdził to później jego synowiec Sebastian Bystrzanowski w Piotrkowie 22 września 1761 r. Dzięki temu przy tej kaplicy arcybiskup gnieźnieński Władysław Łubieński w 1761 r. zatwierdził w Cielętnikach parafię. Tym samym miejscowość Cielętniki została wyłączona z macierzystej parafii Żytno.
Sama świątynia była niewielka i wybudowana na kształt cerkwi, ośmiokątna z drzewa modrzewiowego. Na dachu kościoła została wybudowana kopuła, a w oknach były szklane szyby w ołowianych ramach. Szczególne miejsce na ścianach kaplicy zajmowały postacie czterech Ewangelistów, a pod kopułą była namalowana alegoria Ośmiu błogosławieństw. W przybudówce założono sygnaturkę dar miejscowego proboszcza. Dach świątyni przykryto gontami.
..............................................................................................................................................................................................................................................
W 1826 r. w świątyni był także czwarty ołtarz pw. Matki Boskiej Bolesnej (po lewej stronie wejścia do kościoła). Kościół był dobrze utrzymany, a obrazy w ołtarzach najprawdopodobniej namalował Adrian Głębocki. Ołtarz główny z roku 1901 to dzieło Franciszka Piekarskiego z Warszawy i jego synów Józefa i Leona. Ołtarze boczne wykonali w latach 1894-1900 Władysław Wyrobiński i Wincenty Wszewski z Warszawy.Od 1827 r. proboszczowi wsi Cielętniki ks. Pawłowi Tarnowskiemu powierzono ponadto pobliską parafię Soborzyce. Mieszkał w Cielętnikach, ale odprawiał regularnie nabożeństwa w Soborzycach i Cielętnikach. W 1881 r., po objęciu parafii przez ks. Teofila Zychowicza (wikariusza kościoła poreformackiego w Wieluniu), dawna parafia Soborzyce była już filią parafii w Cielętnikach.
W czasie wizytacji parafii przez bp. Aleksandra Bereśniewicza w 1885 r. nakazano założyć komitet budowy i restauracji kościołów. 21 marca 1886 r. komitet został zorganizowany. Prezesem komitetu był miejscowy dziedzic Kazimierz Droszewski, a kasjerem Błażej Olczyk. Komitet liczył 6 członków, którzy czuwali nad gromadzeniem materiałów budowlanych, wypalaniem cegły i dostarczaniem furmanek na jej przewóz. Zebrano 800 rubli, zgromadzono 100 tys. sztuk cegieł, ok. 20 sążni kamienia łupanego, 10 sążni kamienia głazowego, a drzewo na budowę ofiarował dziedzic. Budowa postępowała szybko i w 1891 r. kościół już był wybudowany. Tak powstała świątynia murowana, jednonawowa, z jedną wieżą w stylu neogotyckim. Protokół odbioru komitetu budowy kościoła w Cielętnikach znajduje się w Aktach Konsystorza Foralnego Piotrkowskiego tyczącego się kościoła parafialnego w Cielętnikach. Konsekrowany został dopiero 24 czerwca 1920 r. przez sufragana wrocławskiego bp. Władysława Krynieckiego pw. Przemienienia Pańskiego. Wówczas parafia liczyła 1687 dusz. W 1956 r. patronem parafii ogłoszono św. Józefa Rzemieślnika. Po II wojnie światowej, w roku 1947, do parafii przyłączono dwie miejscowości: Sekursko wydzielone z parafii Żytno i Michałopol wydzielony z parafii Gidle. Obok świątyni, w wybudowanej dzwonnicy, umieszczone są trzy dzwony: Piotr, Antoni i Florian.
W okresie przynależności do diecezji częstochowskiej ks. Tadeusz Król jest 16. proboszczem parafii Cielętniki. Z parafii Cielętniki pochodzą: ks. Teofil Strączyński , ks. Władysław Krzywański , o. Gabriel Knop paulin , ks. Adam Konieczny oraz ks. Artur Jurczyk .
Autor: henkosz (Henryk Dymczyk)
Skomentuj