Położona między Stopnicą a Szydłowem wieś istniała już w XII wieku. W \"Świętokrzyskim słowniku biograficznym\" (Tom 1, Kielce 2002) można wyczytać, że ok. 1150 roku w Kargowie urodził się Wincenty Kadłubek.
Źródła kościelne jako miejsce narodzin tego kronikarza i biskupa podają jednak Karwów pod Opatowem. Tam też błogosławiony Wincenty jest najbardziej czczony.
Kościół w Kargowie to jeden z sześciu kościołów serii baryczkowskiej jakie wymienia Jan Długosz.Prócz Kargowa, kościoły te powstały w Sandomierzu, Wiślicy, Stopnicy, Szydłowie i Zagości. Patronem kargowskiego był św. Władysław.Prócz Kargowa, kościoły te powstały w Sandomierzu, Wiślicy, Stopnicy, Szydłowie i Zagości. Patronem kargowskiego był św. Władysław.
\"Stoi w K.[Kargowie] kościół starożytny z cegły wystawiony, gotycki, nieoszabrowany\" - czytamy w \"Historycznym opisie kościołów, miast, zabytków i pamiątek w Stopnickiem\" księdza Jana Wiśniewskiego, wydanym w 1929 roku. Wewnątrz starej, z popękanymi murami, świątyni ksiądz Wiśniewski widział m.in. trzy renesansowe ołtarze i barokowy relikwiarz z relikwiami jej patrona. Prawie wszystko to zostało zniszczone podczas działań wojennych w 1944 roku.
W latach 50. i 60. kościół został odbudowany, a praktycznie wzniesiony od nowa z kamienia. Z tego gotyckiego zostały jedynie fragmenty ceglanych murów prezbiterium i portal nad zamurowanym obecnie wejściem od strony południowej. Wewnątrz z dawnego wyposażenia zachował się tylko wiszący nad chórem obraz św. Dominika przyjmującego różaniec. Obok znajduje się malowidło św. Władysława, patrona starego kościoła. Obecny jest pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej.
Autor: Adam Wawszczyk
Skomentuj