wielkopolskie

  

Miłosław - kościół pw. Św. Jakuba

Początki powstania parafii w Miłosławiu sięgają przypuszczalnie w I połowie XII w. Jak to bywało często w tym okresie, pierwszy kościół był wykonany z drewna. Dopiero ok. 1620 r. właściciel Miłosławia, Łukasz Górski ufundował nowy, tym razem murowany kościół. Była to budowla późnogotycka o bardzo ciężkim sklepieniu, co spowodowało w późniejszym czasie pęknięcie murów. Kościół służył jako zbór luterański do 1629 r., w którym to Górski przekazał świątynię katolikom. W tym też czasie władze pruskie podjęły decyzję o jego zamknięciu. W latach 1843-1845 nowy właściciel miasta Seweryn Mielżyński dokonał remontu i przebudowy kościoła św. Jakuba, nadając mu styl gotyku romantycznego. Gotyckie sklepienie zostało zastąpione belkowaniem o suficie kasetonowym., a mury wzmocniono filarami. Bryła kościoła została powiększona o kruchtę przy głównym wejściu, zbudowano wejście z przedsionkiem od strony zachodniej, a nad zakrystią - w miejscu kaplicy - urządzono lożę dla rodziny Mielżyńskich. Szczyt fasady frontowej został zwieńczony wieżą, na której umieszczono krzyż, a poniżej zamontowano zegar. Natomiast na szczycie dachu nad prezbiterium umocowano orła polskiego, godło emigracyjnego Towarzystwa Demokratycznego Polskiego. Kolejna rozbudowa kościoła miała miejsce w latach 1912-1913 wg projektu Rogera Sławskiego. Dobudowano wówczas niskie nawy boczne, a od strony południowej - kaplicę grobową Kościelskich (ostatnich właścicieli dóbr miłosławskich).

Autor: Krzysztof Wydra

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1188
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

wielkopolskie

województwo

Skomentuj

Miło mi się z Tobą Krzysztofie zwiedza Wielkopolskę. Region prawie całkowicie mi nie znany. Jak zawsze starannie dopracowane kadry. Pozdrawiam:)
Dodano: 2013-09-29 19:36:58
Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut