Góra Cergowa (716 m n.p.m.) znajduje się na południowy wschód od Dukli. Jej nazwa pochodzi z języka celtyckiego, w którym \"kerg\" znaczy góra. Cergowa nazywana jest też Górą Cergowską lub Wielką Górą. Trójgarbny szczyt wyróżnia ją spośród innych wzniesień Beskidu Dukielskiego. Południowe stoki Cergowej są gęsto zalesione i wznoszą się dosyć łagodnie. Stoki północne opadają głęboką zerwą w dolinę Jasiołki. Ponad 63 ha Cergowej chroni rezerwat Tysiąclecia na Górze Cergowej utworzony przed blisko 40 laty. Na północnym stoku znajduje się niewielkie poosuwiskowe jeziorko z ciekawą roślinnością, nazywane Morskim Okiem. Jak opowiadają okoliczni mieszkańcy, w jeziorku od czasów wojny znajduje się radziecki czołg, który utonął w nim w czasie bitwy o Przełęcz Dukielską. Jeziorko czasem trudno znaleźć w leśnym gąszczu. - Legenda głosi, że stawek znika, bo go czasem diabli zabierają, żeby podtopić pokutujące dusze - opowiada Edward Marszałek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Panstwowych w Krośnie.
Cały tekst: http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,6968476,Tajemnice_Gory_Cergowej.html#ixzz35lGaUeVF
Autor: Adam Węgrzyn
Dukla, położona z dala od ruchliwych szlaków, popadła w zapomnienie już pod koniec XVIII wieku. Historia przypomniała sobie o niej w czasie I i II wojny światowej, kiedy to stała się areną krwawych wydarzeń.
Z dawnych czasów pozostał pałac z XVII wieku (przebudowany z wcześniejszego palazzo in fortezza) otoczony parkiem, kościół św. Marii Magdaleny z pięknym rokokowym wnętrzem, a w innej części miasta XVIII-wieczny klasztor i kościół bernardynów, miejsce spoczynku św. Jana z Dukli, kanonizowanego przez papieża Jana Pawła II w Krośnie w czerwcu 1997 roku.
Można też, jak ktoś lubi, poszukać w Dukli opisanych przez Andrzeja Stasiuka w książce "Dukla" małomiasteczkowych klimatów i jego karpackiej mitologii.
Skomentuj