Husyckie Skały, zbudowane są z waryscyjskiego granitu z aplitowymi żyłami. Na ich szczycie znajduje się platforma widokowa w kierunku Sokolika. Położone są na północno-wschodnim podnóżu Krzyżnej Góry, w Górach Sokolich. To okazałe urwisko skalne opada ku Przełączce, oddzielającej je od Sokolika.
Husyckie skały tworzą dwie skalne baszty, łatwo dostępne ze ścieżki prowadzącej od schroniska Szwajcarka. Stanowią punkt widokowy zabezpieczony żeliwną barierką. Na szczytowym plateau stoi głaz z widocznymi śladami niemieckiego napisu, dawniej zwieńczony figurą orła zrywającego się do lotu. Z krawędzi otwiera się widok na Sokolik. Wokół skałki rośnie las mieszany. Husyckie skały bywają celem wspinaczki.
Nazwa skał związana jest z wypadkami, jakie rozegrały się w nocy z 11 na 12 sierpnia 1434 r. w pobliskim zamku Sokolec na Krzyżnej Górze. Uciekający z płonącej warowni oddział husytów zmylił drogę i runął z urwiska w przepaść. Husyci, czyli bracia czescy, to jeden z odłamów Kościoła protestanckiego wywodzący się z ruchu zapoczątkowanego przez Jana Husa w XV wieku.
Autor: Stanisław Ł
Skomentuj