Milicz

  

Milicz - neoklasycystyczny kompleks pałacowy hrabiów Maltzan

Przed pałacem oprócz fontanny stoją jeszcze wspaniałe rzeźby koni. Konie mnie najbardziej urzekły w swych dynamicznych pozach. Po dokładnym przyjrzeniu się konikom, dostrzegłem ślady szalonych i bezmyślnych naszych wyzwolicieli. Zapytacie o co chodzi? O takich zachowaniach opowiadał mi znajomy, który wraz z II Armią WP przeszedł cały szlak bojowy i dotarł do Berlina. Politbiuro i NKWD tak nastawiało ciemnego żołnierza, że to co niemieckie,to zło. Panowało takie powiedzenie: Eto Giermanskie, idy na hoj. Taki los spotkał te koniki, które pijani sołdaci ostrzelali ze swoich pepeszek. Do dzisiaj widać dziurki po pociskach.

Autor: Krzysztof Wydra

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1682
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Milicz

miejscowość

Milicz równa się przyroda. Prawie cała powierzchnia gminy należy do Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy. Tereny te są ostoją zwierząt leśnych i wielu, wielu gatunków ptaków, m.in. bociana czarnego i drapieżnego bielika, są ponadto skupiskiem największej ilości stawów rybnych w tej części Europy. O lasach nie wspominając.

W samym Miliczu może nie ma wielu niezwykłych zabytków, w jego bliższych lub dalszych okolicach przebiega za to sporo ciekawych szlaków turystycznych (niektóre łatwo można pokonać rowerem). Wśród nich mamy szlak zamkowy łączący ciekawe, zabytkowe miejsca doliny Baryczy - rozpoczyna się w Żmigrodzie, a kończy w Miliczu-Karłowie, szlak "Barokowych fundacji Hatzfeldów" - wiedzie od Obornik Śląskich, przez Bagno i Piotrowice, czy szlak "Archeologiczny", będący fragmentem długodystansowego szlaku archeologicznego prowadzącego przez najciekawsze obiekty archeologiczne północno - wschodniej części Dolnego Śląska do Urazu przez Lubiąż, Żmigród, Milicz do Grabowna Wielkiego.

Kilka śladów przeszłości można jednak w Miliczu odnaleźć. Zobaczymy tu XVIII-wieczny klasycystyczny pałac nawiązujący w swej architekturze do Sanssouci i Neues Palais w Poczdamie, ruiny XIV-wiecznego zamku jak również (pochodzący także z XVIII w.), jeden z sześciu śląskich kościołów Łaski - kościół pw. św. Andrzeja Boboli. W całości przetrwała także brama wjazdowa z 1815 r. Na spacer można zaś udać się do zabytkowego parku pałacowego. Został on założony jako park romantyczny na przełomie XVIII i XIX wieku i jest pierwszym parkiem w stylu angielskim na Śląsku.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut