Opatów

  

Lament Opatowski

Lament Opatowski  brązowa płaskorzeźba renesansowa, odlana w 1536 i umieszczona na cokole nagrobka kanclerza wielkiego koronnego Krzysztofa Szydłowieckiego w kolegiacie św. Marcina w Opatowie. Nagrobek pochodzi z warsztatu Bartolommeo Berrecciego, jako współautora uważa się Jana (Giovanniego) Ciniego. Scena na płycie przedstawia 41 postaci (m.in. być może króla Polski Zygmunta I Starego), które wstają właśnie od uczty poruszone wiadomością o śmierci kanclerza. Postać centralna nie przypomina króla strojem ani wyglądem. Być może scena rodzajowa ma charakter nie dosłowny, ale alegoryczny. Realizm i różnorodność przedstawionych fizjonomii wskazują, że być może autor płaskorzeźby był współpracującym z włoskim warsztatem medalierem.

Autor: Adam Wawszczyk

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 2104
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Opatów

miejscowość

Opatów jest małym miastem położonym na Wyżynie Sandomierskiej. Pierwsza wzmianka o Opatowie pochodzi z XII wieku. Historycznym wydarzeniem Opatowa jest założenie pierwszej polskiej komandorii templariuszy przez Henryka Sandomierskiego, który brał udział wraz z zakonnikami w krucjatach do Ziemi Świętej.

W miasteczku zachowało się szereg ciekawych zabytków w tym m.in. romańska kolegiata św. Marcina, w której znajduje się słynny, odlany z brązu, Lament Opatowski przedstawiający rozpacz 41 mieszkańców Opatowa po śmierci Krzysztofa Szydłowieckiego.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut