Pałac Sapiehów w Warszawie (Koszary Sapieżyńskie) pałac w Warszawie na Nowym Mieście przy ul. Zakroczymskiej 6.
Pałac został zbudowany w latach 17311746 w stylu barokowym według projektu Jana Zygmunta Deybla dla kanclerza wielkiego litewskiego Jana Fryderyka Sapiehy.
W 1817 roku będący już w złym stanie pałac od Sapiehów kupiła Komisja Rządowa Wojny Księstwa Warszawskiego. W latach 18181820 został przebudowany w stylu klasycystycznym na koszary Sapieżyńskie według projektu Wilhelma Henryka Mintera. Przebudowa ta w dużym stopniu spowodowała zniszczenie bogatej szaty rokokowej na elewacjach. Od 1820 roku do Powstania listopadowego pełnił funkcje koszar 4 Pułk Piechoty Liniowej Czwartaków. Po powstaniu listopadowym, aż do ucieczki Rosjan z Warszawy w 1915 roku, pałac pełnił rolę koszar wojsk rosyjskich. W tym czasie jego elewacja uległa dalszej dewastacji, poprzez skucie boniowania i ryzalitu wejściowego. W dwudziestoleciu międzywojennym w pałacu mieściła się filia Głównego Wojskowego Szpitala Ujazdowskiego. Pałac został zniszczony w 1944 roku przez Niemców.
W latach 19501955 pałac został zrekonstruowany przez Marię Zachwatowicz, według oryginalnych planów Jana Fryderyka Deybla z XVIII w.
Obecnie w pałacu znajduje się Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabo Słyszących nr 15. im. Ottona Lipkowskiego ( na podst. wikipedii ).
Autor: ElaJ
Skomentuj