Przetrwał on wojnę w stanie nienaruszonym. Była tutaj Szkoła Aktywu Politycznego, a od 1947 roku Państwowy dom Dziecka i przedszkole. W 1949 r. przypałacowy park został wpisany do rejestru zabytków[8]. Od 1963 roku pałac przejął Szpital Rehabilitacyjno-Ortopedyczny. W 1970 roku szpital opuścił pałac wraz z jego cennym wyposażeniem i rozpoczął się okres niszczenia.Po prywatyzacji w latach dziewięćdziesiątych nowy właściciel nie przeprowadził remontu ani nie zabezpieczył obiektu. W 1988 r. w imieniu Skarbu Państwa pałac został sprzedany prywatnemu inwestorowi. Pałac z roku na rok niszczał coraz bardziej, a właściciel unikał planowanych kontroli konserwatora zabytków.
Autor: Ola B.
Krowiarki to wieś położona w województwie śląskim, powiecie raciborskim i gminie Pietrowice Wielkie. We wsi zachował się okazały pałac. Jest to to dawna rezydencja Donnersmarcków, którzy zamienili ją w prawdziwą perełkę.
Przepych sali balowej i mauretańskiej nie ustępował królewskim pałacom. Po wojnie było już tylko gorzej. Najpierw działał tu dom dziecka, a potem szpital W sąsiedztwie pałacu znajduje się zabytkowy park z XVII w. o powierzchni 17,5 ha.
Legenda głosi, że w Krowiarkach znajdował się kiedyś wspaniały pałac. Ale jego gospodarze żyli tak bezbożnie, że całą budowlę wraz z nimi pochłonęło piekło.
Skomentuj