Rytwiany

  

Pustelnia Złotego Lasu - tablice zawierające informacje o kamedułach

Historia pokamedulskiego klasztoru w Rytwianach rozpoczyna się 27 sierpnia 1617 roku, w dniu zatwierdzenia fundacji wojewody krakowskiego Jana Magnusa Tęczyńskiego. W Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach życie pustelnicze toczyło się przez ponad dwa wieki. Teren Rytwian podczas niewoli narodowej dostały się w ręce zaboru rosyjskiego i na mocy carskiej ustawy o zniesieniu klasztorów, dnia 16 czerwca 1820 roku dokonano kasacji zakonu kamedulskiego. Ostatni czterej zakonnicy przebywali w Pustelni Rytwańskiej do 1825 roku, kiedy to zostali przeniesieni do eremu warszawskiego. W roku 1925 podjęto próbę przywrócenia pierwotnej funkcji obiektu. Do klasztoru powrócili mnisi kameduli, lecz stan zabudowań uniemożliwił zamieszkanie i prawidłowe funkcjonowanie pustelni. Istotne zmiany strukturalne i administracyjne nastąpiły w pustelni wraz z początkiem nowego tysiąclecia. W czerwcu 2001 roku w rytwiańskiej pustelni utworzono Diecezjalny Ośrodek Kultury i Edukacji "Źródło", a w maju 2002 roku świątynia została ustanowiona kościołem rektoralnym. Jest to miejsce wyjątkowe, tajemnicze i piękne, przesiąknięte duchem milczącej, kamedulskiej obecności i kontenplacji. http://www.pustelnia.com.pl/

Autor: renifer

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 3080
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Rytwiany

miejscowość

Skomentuj

Rytwiany były drugim - po krakowskich Bielanach - klasztorem kamedulskim w Polsce. Bielany to Pustelnia Srebrnej Góry ( Mons Argentinus), Rytwiany - Pustelnia Złotgego Lasu ( Eremus Silva Aurea), Bielany pod Warszawą to pustelnia Królewskiej Góry ( Mons regius), położony pod Kownem, na Litwie erem w Pożajściu to Pustelnia Góry Pokoju ( Mons Pacis - gra słów, klasztor ufundował Krzysztof Zygmunt Pac). Do dzisiaj czynny erem w Bieniszewie koło Konina to Pustelnia Pięciu Męczenników (Quinque Martyrum). Isola Vigrensis to Pustelnia Wyspy Wigierskiej, zamieniona dzisiaj w ośrodek pracy twórczej. Dwa ostatnie klasztory kamedulskie przepadły w pomroku dziejów. To Eremus Marchionalis pod Szańcem koło Buska i funkcjonujący ledwo kilka lat, założony w 1738 roku klasztor w Milatynie Nowym koło Lwowa. Powiem jeszcze, że na świecie - dane z 2000 roku - we wszystkich dziewięciu klasztorach kamedulskich mieszkało 68 eremitów. W Polsce żyje w pustelniach 15 lub jak podają inne źródła 18 zakonników.
Autor: Ryszard Biskup
Dodano: 2009-12-01 20:44:22
Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!