Mogilno

  

Romańska krypta w klasztorze w Mogilnie

Pobenedyktyński klasztor w Mogilnie kryje jedną, ale za to jakże smakowitą średniowieczną zagadkę. Z dawnej romańskiej świątyni dotrwały do naszych czasów mury prezbiterium, apsyda, zachodnia, przekryta sklepieniem krzyżowym krypta. W tym pomieszczeniu wyraźnie rysuje się wnęka na relikwiarz. I dobrze. Tyle tylko, że w Mogilnie nie ma śladu po jakimkolwiek kulcie. Zatem pytanie, jak z dobrego kryminału Agaty Christie: o co w takim razie chodzi? Ba, zagadka jest, ale odpowiedzi nie ma...

Autor: Ryszard Biskup

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 5757
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Mogilno

miejscowość

Mogilno - miasto należące do najstarszych osad w Polsce, położone na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, na "Szlaku Piastowskim", nad malowniczym Jeziorem Mogileńskim (79 ha), na znaczącym szlaku kolejowym Poznań - Gdynia, Poznań - Olsztyn oraz opodal trasy drogowej Poznań - Mazury (Litwa).

Mogilno leży 80 km od Poznania, 60 km od Bydgoszczy i 240 km od Warszawy. Historycznie miasto leży na pograniczu Kujaw i Wielkopolski, lecz w obecnych czasach poszukiwacze etnografii określają ten region jako Pałuki (tereny powiatów żnińskiego, mogileńskiego i wągrowieckiego).

Osadnictwo na terenie dzisiejszego miasta sięga VIII-X w., gdzie na cyplu otoczonym wodami Jeziora Mogileńskiego i bagnami oraz ziemno-drewnianymi umocnieniami powstała osada. Przełomowym wydarzeniem dla miasta było sprowadzenie do Mogilna w XI w. zakonu Benedyktynów przez Kazimierza Odnowiciela. Bolesław Śmiały ufundował zabudowania klasztorne. Obecnie jest to najcenniejszy zabytek Mogilna.

Skomentuj