Świętowid Kaszub.
Wskazuje na wartości związane od wieków z tym regionem, dzięki którym Kaszubi przetrwali najtrudniejsze próby dziejowe,przywiązanie do tej ziemi.
Symbolizuje:
RELIGIJNOŚĆ. Wiara zawsze stanowiła o sile i jedności Kaszubów. W czasach pogańskich kształtowała się struktura administracyjna książąt kaszubskich. Po przyjęciu chrześcijaństwa lud zawsze trwał przy wierze, jako swej najświętszej wartości. Poeta kaszubski, Hieronim Derdowski napisał w hymnie kaszubskim\"My trzymamy z Bogiem\" . Ziemia ta była szczególnie przyjazna dla wielu wspaniałych klasztorów, jak na przykład oliwskich cystersów, żukowskich norbertanek, czy kartuzów ze słynnym zawołaniem \"Memento mori\", czyli \"Pamiętaj o śmierci\". Na statule Świętowida wiarę znamionuje postać ks. bpa Konstantyna Dominika - kaszubskiego kandydata na ołtarze, który w rękach trzyma kaszubski modlitewnik.
PRACOWITOŚĆ. Nieurodzajne gleby, urozmaicona rzeźba terenu, liczne moczary, jeziora wszystko to stanowi przepiękny krajobraz, ale jednocześnie wymaga dużego wysiłku przy uprawie ziemi, a także morza i jezior. Pracowitość wpisana jest w mentalność Kaszubów, którzy na słabych glebach, potrafią dokonywać cudów, mają z tego bardzo dobre rezultaty ekonomiczne. Kaszuby są terenem o dużej ilości firm . Pracowitość pozwala też na płynne i szybkie zmiany w strukturze kaszubskiej. Tę cechę symbolizuje współcześnie żyjący człowiek czynu trzymając topór i sieć. Wskazuje na trud, jednocześnie patrząc w przyszłość, w której Kaszubi bez problemu powinni dać sobie radę. Z pierwszą cechą łączą ją często powtarzane biblijne słowa: Mňdlë să i rób.
UPÓR, KONSEKWENCJA. To cecha ściśle powiązana z pracowitością i tradycją Kaszubów. Dzięki niej każdy trud i wszelka inicjatywa jest do pokonania.
PATRIOTYZM. Ta cecha wiąże się ściśle z poprzednią. Najlepsi synowie Kaszub ginęli za ojczyznę, często w straszliwych sytuacjach.
Autor:
Skomentuj