Zagórz

  

Zagórz - kościół klasztorny na wzgórzu Marimont

Ruina klasztoru oo. Karmelitów Bosych w Zagórzu to jedno z magicznych miejsc Podkarpacia. Usytuowane na wysokim i stromym od strony Osławy wzgórzu Mariemont relikty obronnego kościoła i klasztoru od dawna podniecają wyobraźnię. Na dodatek łatwo przystępne resztki murów, rozwalony od dachu po same krypty kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i wreszcie cały kompleks zabudowań gospodarczych położone są nie tylko niezwykle malowniczo. Przeszłość  w tym przypadku  nie jest wcale tajemnicza, ale powszechnie znana i oczywista. Klasztor w Zagórzu to fundacja wojewody Jana Adama Stadnickiego. Cały zespół budowano długo, bo ponad trzydzieści lat, a pierwsi braciszkowie pojawili się w murach nowego klasztoru w 1774 roku.

Autor: Ryszard Biskup

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 2786
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Zagórz

miejscowość

Zagórz jest znany wśród turystów jako przystanek końcowy relacji Polska-Bieszczady. To tutaj zatrzymują się pociągi z naszych największych miast. Nie jest punktem docelowym wycieczkowiczów, warto jednak pozostać w nim chwilę, ponieważ zachowało się tu kilka ciekawych zabytków.

W Zagórzu zobaczymy nieliczne XIX-wieczne domy małomiasteczkowe, cerkiew z 1836 r., XVIII-wieczny kościół, a nawet ślady szańca konfederatów barskich. Przy granicy miasteczka znajduje się za to prawdziwy rarytas, czyli czarujące XVIII-wieczne ruiny kościoła i klasztoru karmelitów bosych. Do dziś zachowały się, a raczej częściowo przetrwały pożar, jaki miał miejsce w 1822 r., kościół p.w. Zwiastowania NMP, fragmenty murów obronnych, budynku wozowni, szpitala i pomieszczenia dla gości.

Historia Zagórza
burzliwą nie była, jednak i tu miały miejsce niechlubne wydarzenia, o których warto pamiętać. Podczas II wojny światowej Niemcy zamordowali 10 000 Żydów przetrzymywanych wcześniej w założonym na terenie fabryki w Zasławiu (dziś dzielnicy Zagórza) obozie. A do ciekawostek należy fakt, że Zagórz, w porównaniu z innymi bieszczadzkimi miejscowościami, otrzymał prawa miejskie dość późno, bo dopiero w 1977 r. Wcześniej był pod względem administracyjnym dzielnicą Sanoka.

Skomentuj

Grób Nieczui, wyniosłe wzgórze, malownicze ruiny i szumiący bezustannie na porohach nurt Osławy. To wszystko buduje napięcie, łaskocze, zmusza do refleksji nad przemijaniem. Kiedyś, kiedyś to był obowiązkowy punkt zaczepienia przed wyruszeniem z plecakiem na połoniny. Dzisiaj, gdy wszechobecne samochody stały się podstawowym środkiem lokomocji i zdechła legendarna linia kolejowa Zagórz - Komańcza - Nowy Łupków, tylko nieliczni wędrowcy ( z dawnych tabunów) zatrzymują się tu na chwilę refleksji.....
Autor: Ryszard Biskup
Dodano: 2011-12-15 10:10:26
Długo budowany a tak szybko może pozostać tylko ruina. Z pewnością widok ruin podnieca wyobraźnię.
Autor: Maria Szczerska
Dodano: 2011-12-15 00:08:20
Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut