Pojezierze Brodnickie

  

W stronę Łąkorza

Pełen niezwykłej, łagodnej urody krajobraz w okolicach miejscowości Mierzyn, przy drodze w stronę Łąkorza.

Autor: Maria O.

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 2000
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Pojezierze Brodnickie

kraina

Pojezierze Brodnickie znajduje się na prawym brzegu Drwęcy, na północ od Brodnicy. To jeden z najbardziej malowniczych nizinnych zakątków naszego kraju. Pomimo tego, że znajduje się dość blisko Warszawy (ok. 200 km) teren ten pełni funkcje turystyczne jedynie lokalnie. Chętnie odpoczywają tutaj mieszkańcy niedalekiego Torunia oraz Grudziądza, rzadziej Bydgoszczy.

Na Pojezierzu Brodnickim znajduje się blisko 100 akwenów wodnych o powierzchni przekraczającej 1 ha. Tutejsze jeziora charakteryzują się wydłużonym kształtem, rozwiniętą linią brzegową z szeregiem półwyspów, zatok i na ogół stromymi zboczami. Dodatkowym walorem jest czystość wody - z reguły I klasy.

Do najpiękniejszych jezior należy zaliczyć: Wysokie Brodno, Bachotek, Robotno, Zbiczno, Wielkie i Małe Partęczyny oraz jeziora Strażym, Głowińskie i Łąkorz.

Skomentuj

ładne czyste-----skadrowal bym inaczej dól calkowicie niepotrzebny i bylo by cacy
Autor: Artur Bilinski
Dodano: 2011-10-31 18:26:49