Sromów

  

Sromów - jedna z ludowych figur

Drewniane figury rodziny Brzozowskich zdobią kalenice sromowskich dachów. Ponieważ większość z nich jest ruchoma, gdy wieje wiatr kręcą się wokół własnej osi i poruszają rękami.

Autor: Szymon Narożniak

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 4676
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Sromów

miejscowość

Swojego czasu w Internecie krążyło zdjęcie drogowskazu kierującego do Muzeum Ludowego Rodziny Brzozowskich w Sromowie. Dokładny napis na tabliczce brzmiał "Muzeum Sromów". Nie da się ukryć, że wskazówka to cokolwiek dwuznaczna i owa dwuznaczność szybko została "doceniona".

Trudno powiedzieć, czy twórcy słynnego drogowskazu świadomi byli popularności, jakiej ów znak przysporzy miejscowości, faktem jest jednak, że od tamtej pory o Sromowie słyszał niemal każdy. Być może owa tabliczka wywołała na niejednej twarzy uśmiech, jednak efekt promocyjny był kolosalny, zważywszy, że mówimy o wioseczce składającej się ledwie z kilku gospodarstw, położonej na polach pomiędzy Sochaczewem a Łowiczem.

Nie samą nazwą Sromów jednak żyje. W miejscowości znajduje się niezwykły zbiór rzeźby ludowej, składający się z ponad 400 ruchomych figur przestawiających sceny z życia wsi łowickiej. To właśnie do niego zaprasza "kontrowersyjny" drogowskaz.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!