Sromów - procesja Bożego Ciała
Założycielem Muzeum w Sromowie był Julian Brzozowski. Pierwsze drewniane figurki wyrzeźbił ok. 1955 roku w kuchni rodzinnego domu podczas długich zimowych wieczorów, kiedy było mniej pracy w polu. Przechowywane początkowo w pokojach, a potem w garażu rzeźby czekały blisko 20 lat na własne miejsce ekspozycji. Pierwszy pawilon wystawowy Julian Brzozowski otworzył za własne pieniądze dopiero 30 lipca 1972 roku.
Autor: Szymon Narożniak
Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 5079
Sromów
miejscowość
Swojego czasu w Internecie krążyło zdjęcie drogowskazu kierującego do Muzeum Ludowego Rodziny Brzozowskich w Sromowie. Dokładny napis na tabliczce brzmiał "Muzeum Sromów". Nie da się ukryć, że wskazówka to cokolwiek dwuznaczna i owa dwuznaczność szybko została "doceniona".
Trudno powiedzieć, czy twórcy słynnego drogowskazu świadomi byli popularności, jakiej ów znak przysporzy miejscowości, faktem jest jednak, że od tamtej pory o Sromowie słyszał niemal każdy. Być może owa tabliczka wywołała na niejednej twarzy uśmiech, jednak efekt promocyjny był kolosalny, zważywszy, że mówimy o wioseczce składającej się ledwie z kilku gospodarstw, położonej na polach pomiędzy Sochaczewem a Łowiczem.
Nie samą nazwą Sromów jednak żyje. W miejscowości znajduje się niezwykły zbiór rzeźby ludowej, składający się z ponad 400 ruchomych figur przestawiających sceny z życia wsi łowickiej. To właśnie do niego zaprasza "kontrowersyjny" drogowskaz.
Skomentuj