Połonina Caryńska to jeden z najbardziej popularnych bieszczadzkich szczytów. Najłatwiej dostępna jest od strony Przełęczy Wyżniańskiej, z której prowadzi na nią zielony szlak turystyczny - krótki, lecz bardzo stromy. Z racji tego, że połonina znajduje się niemal w samym centrum najwyższych partii Bieszczadów rozpościerają się z niej przepiękne widoki na okoliczne szczyty: Połoninę Wetlińską, Wielką i Małą Rawkę oraz Szeroki Wierch i Gniazdo Tarnicy. Słynne stały się zejścia z Połoniny Caryńskiej do Ustrzyk Górnych po ulewnych deszczach - stromizny sprawiały, że nie było śmiałka, który na dół dotarłby czysty, nie umazany cały błotem.
Autor: rafał brzeziecki
Właściwie Berehy Górne. Nieistniejąca wieś w dolinie Prowczy, pomiędzy Połoniną Wetlińską a Caryńską. Dziś tylko leśniczówka (punkt informacyjny BPN, pole namiotowe, latem sklepik i barek), parking oraz dwie bacówki.
Berehy były wsią prywatną lokowaną przez Kmitów przed 1580 r. W roku 1921 liczyły 100 domów i 527 mieszkańców. Po wojnie, aż do wiosny 1946 r. Berehy były w rękach UPA. Zdobyte przez polskie wojsko, uległy całkowitemu zniszczeniu. Przy rozwidleniu dróg na wzgórzu znajdują się pozostałości cmentarza przycerkiewnego.
Skomentuj