Pięknie położony nad Dunajcem okazały zamek w Niedzicy stoi na stromej skale o wysokości 566 m n.p.m. Wygląd otoczenia zamku został znacznie zmieniony w latach osiemdziesiątych XX w., gdy na rzece ukończono budowę potężnej zapory.
Pierwszy raz nazwa zamek Dunajec (łac. novum castrum de Dunajecz) pojawiła się w dokumencie z 1325 r. Początkowo zamek ten stanowił węgierską strażnicę na granicy z Polską.
LEGENDA
dawno dawno temu zamek zamieszkiwali młodzi małżonkowie - księżniczka Brunhilda i książę Bogusław. Mimo że byli w sobie bardzo zakochani to po pewnym czasie życie z dala od ludzi i cywilizacji stało się dla Brunhildy utrapieniem. Zaczęły się małżeńskie wymówki i awantury. Mieszkańcom zamku trudno było wytrzymać z wiecznie kłócącą się parą. Kazano im więc zamieszkać w zamkowej wieży, gdzie nie było ich słychać. Podczas jednej z awantur Brunhilda rzuciła w męża porcelanową wazą, a ten w złości mocno ją odepchnął. Wątła Brunhilda przeleciała przez komnatę i wypadła przez okno w wieży, prosto do znajdującej się pod nim studni. Załamany Bogusław, dręczony wyrzutami sumienia dniami i nocami błąkał się bez celu po zamku i powtarzał \"Przebacz mi Brunhildo\". Pewnego razu usłyszał głos dobywający się ze studni \"Przebaczam Ci Bogusławie łysy\". Bardzo uradowało to księcia i uspokoiło jego duszę. Nie mógł jednak zrozumieć skąd wziął się przymiotnik \"łysy\", bo sam miał bujną czuprynę. Gdy rankiem spojrzał w swoje odbicie zobaczył, że po jego włosach nie ma śladu. O tej pory uważa się, że jeśli ktoś wymówi imię swojej ukochanej nad studnią a ma coś na sumieniu, obudzi się następnego dnia łysy.
Autor: Słonecznik (Maryla)
Wieś Niedzica całe stulecia była częścią państwa węgierskiego. Do Polski została przyłączona dopiero w 1920, po rozpadzie Austro-Węgier. Co ją wyróżnia, to nieprawdopodobnie piękne położenie nad zbiornikiem czorsztyńskim i zamek Dunajec - średniowieczna warownia, która usadowiła się na wschodnim skalnym cyplu grzbietu Tabor.
Zamek Dunajec pochodzi z XV w. i jest jedną z największych atrakcji w województwie małopolskim. Zachował się prawie w całości. Wznosi się na kilkusetmetrowej skarpie nad Dunajcem i przegląda w lustrze połyskującej wody. Rozpościerające się zeń malownicze widoki podziwiać można z dwóch tarasów widokowych - na Pieniny, zamek czorsztyński i zaporę. Zwiedzaniu udostępniony jest szczęśliwie zarówno zamek górny, jak i dolny, które oferują nie tylko coś dla ducha, ale i ciała. Zjemy tu smakowity obiad, zwiedzimy zamkowe komnaty - Salomonów, salę myśliwską czy izbę straży, oraz lochy, w których dziś mieści się izba tortur (podobno więziono tu Janosika).
Zamek i okolica bezsprzecznie zauroczą każdego, ich czarowi poddał się także niejeden filmowy reżyser - w latach 50. XX w. kręcono tu na przykład niektóre sceny "Zemsty", a także serialu "Janosik". Zamek Dunajec zobaczymy też w "Wakacjach z duchami" i "Mazepie" zrealizowanej na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego.
Skomentuj