Zespół dworski w Czernicy tworzyły: pałac , 2-hektarowy park, 2 stawy rybne, karczma dworska, budynki zarządcy i pracowników dworskich, stodoły, obory i drewniany spichlerz. Najokazalszym obiektem dworskiej architektury jest pałacyk, pochodzący z poł. XIX w., wzniesiony na miejscu starszego dworu. Wewnątrz pałacu znajduje się zachowana sala myśliwska z ciekawym neorenesansowym piecem kaflowym. Pałac zbudował baron von Roth. Po jego śmierci w 1895 r. mieszkała tu jego żona Albina, pozostając w nim aż do swej śmierci w 1927 r. Rok później folwark czernicki wraz z pałacykiem został wydzierżawiony Henrykowi Mullerowi, a od 1937 r. Schlesingerowi. W 1945 r. dobra dworskie rozparcelowano, a w pałacu utworzono Urząd Stanu Cywilnego. W latach 1948-49 mieściła się tu Szkoła Rolnicza. W latach 50-tych pałacyk przejęły Zakłady Mięsne w Bytomiu. W 1993 r. po zlikwidowaniu tuczarni świń zabudowania przekazano Radzie Sołeckiej. W latach 1997-99 przeprowadzono jego remont i został przeznaczony na działalność kulturalną jako Ośrodek Kultury "Zameczek".
Autor: JureK
Czernica to wieś należąca do gminy Gaszowice w powiecie rybnickim, znajduje się w płn.-zach. części Płaskowyżu Rybnickiego. Leży na trasie kolejowej Rybnik - Rydułtowy - Sumina.
Nazwa pochodzi prawdopodobnie od "czarnej wody" - potoku przepływającego przez wieś, zabarwionego górniczymi pokładami węgla kamiennego. Od 1770 r. posiada swój herb przedstawiający podwójną lilię koloru złotego na niebieskim tle.
Skomentuj