Brygido, faktycznie poza głównym są 4 zabytkowe ołtarze umieszczone w nawach bocznych: ołtarz św. Anny z XVII w.;Czterech św. Janów z XVIII w.;Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z 1659 r. i św. Mikołaja z 1751 r.
Dwa pierwsze tworzą kaplicę św. Anny, która jest wydzielona kratą od reszty kościoła.W kaplicy, na ołtarzu Czterech św. Janów wyeksponowano postacie świętych Janów: Chrzciciela, Nepomucena, Ewangelisty oraz Sarkandra.
Na kracie powieszony jest krzyż z Chrystusem, z którym wiąże się także druga przepowiednia. Głosi ona, że do ojca Pio w małej wiosce Pietrelciny we Włoszech przyszło dwóch boronowskich żołnierzy. Ojciec Pio powiedział im, że jeżeli Chrystus na krzyżu w kościele w Boronowie zamknie oczy (a ma je dzisiaj przymknięte) nastąpi koniec świata (lub ciężkie czasy dla miejscowości). Z opowieści mieszkańców wynika, że w kronice parafialnej jest zdjęcie tego samego krzyża sprzed II wojny światowej i na nim Chrystus ma szeroko otwarte oczy.
Świątynia w Boronowie posiada pięć ołtarzy drewnianych w tym jeden poświęcony Św. Janowi Nepomucenowi . Cały kościół "przepojony"jest elementami różańcowymi, a to głównie z uwagi na wiekowy pobyt w nim zakonników dominikańskich, którzy przed 300 laty szerzyli na Śląsku kult modlitwy różańcowej i to Oni założyli w Boronowie w 1755r. Bractwo Różańca Świętego. Polecam.
Skomentuj