Tursko

  

Tursko - Ogrójec przy Sanktuarium Matki Bożej Turskiej

Miejsce gdzie upadł obraz, zostało zaznaczone, a przez pątników uważane było za święte, nazwane Ogrójcem i w dwa lata po wydarzeniach ustawiono nań murowany cokół z kamiennymi figurami. Pielgrzymi obchodzili to miejsce na kolanach, zabierając ze sobą piasek, który stał się tutaj znakiem szczególnych łask Maryi. W dobie zaborów mieszkańcy Wielkopolski pielgrzymowali do Turska, które zyskało miano \"Wiejskiej Częstochowy\".

Autor: Krzysztof Wydra

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 3114
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Tursko

miejscowość

Tursko to mała wieś w gminie Gołuchów, położona 10 km na wschód od Pleszewa. Zabudowania wsi położone są na wysoczyźnie między dolinami Ciemnej i Giszki.

Nazwa wsi prawdopodobnie pochodzi od tura. Pierwszy raz wzmiankowana była w 1288 roku i nazywano ją Turscho. Należała do rodu Doliwów. Mimo, iż wspominano o wsi w 1288 roku, to o starszej historii Turska świadczą nie istniejące już grodzisko stożkowate w pobliżu ujścia Giszki do Prosny oraz znaleziony przed 1877 roku skarb kilkunastu srebrnych monet saskich z 2 połowy XI wieku.

Na przełomie XV-XVI wieku wieś posiadali Turscy, a potem uległa rozdrobnieniu. Na początku XVIII wieku należała do Melchiora Gurowskiego, a w 2 połowie tego wieku, do kasztelanowej kaliskiej Anny ze Swinarskich Chlebowskiej, fundatorki obecnego kościoła. W 1826 roku Ignacy Suchorzewski podzielił Tursko miedzy 4 dzieci, czego pamiątką jest rozproszony układ przestrzenny wsi.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!