Wojsławice

  

Kościół p.w. św. Michała Archanioła-w trakcie prac konserwatorskich.

Został wzniesiony w latach 1595-1608 z fundacji Mikołaja Czyżowskiego, chorążego Ziemi Chełmskiej. Wskazuje na to herb Topór i Nowina, który znajduje się nad południowym wejściem do nawy, a pod nim data 1608, która jest datą zakończenia budowy. W końcu 1671 roku lub na początku 1672 kościół został zniszczony przez Szwedów. Odbudował go przed 1687 rokiem Stanisław Stefan Czarniecki, pisarz polny koronny, dobudowując boczne kaplice ( pn. p. w. św. Antoniego Padewskiego, pd. p.w. N. P. Marii) i nadając mu w ten sposób charakter barokowy. W końcu 1671 roku lub na początku 1672 kościół został zniszczony przez Szwedów. Odbudował go przed 1687 rokiem Stanisław Stefan Czarniecki, pisarz polny koronny, dobudowując boczne kaplice ( pn. p. w. św. Antoniego Padewskiego, pd. p.w. N. P. Marii) i nadając mu w ten sposób charakter barokowy. Ponownie kościół uległ zniszczeniu w 1736 roku i został odrestaurowany przez kasztelana kijowskiego, dzierżawcę dóbr wojsławickich - Nikodema Kazimierza Woronicza. Niestety, osiemnaście lat później znów został spalony. Na przełomie XVIII i XIX wieku kościół był już bardzo zniszczony, więc poddano go gruntownemu remontowi, w czasie którego drewniany sufit zastąpiono sklepieniem kolebkowym z lunetami. Sklepienie prezbiterium pochodzi z wcześniejszego okresu. Kolejny pożar wybuchł w 1840 roku. Po nim kościół został ponownie odbudowany. Otrzymał nowe pokrycie dachówką, dostawiono trzy przybudówki, jedną przed wejściem głównym, drugą przy wejściu bocznym, a trzecią przed wejściem do zakrystii. W latach 1901-1907 przybudówki zostały zniszczone i zastąpiono je nowymi, murowanymi, nie komunikującymi się bezpośrednio z nawą. Istnieją one po dzień dzisiejszy. Podczas pierwszej wojny światowej, w 1915 roku kościół został częściowo uszkodzony. Spaliły się wówczas drzwi frontowe i jedna z przybudówek, mieszcząca skarbiec. Obecny wygląd kościoła pochodzi z roku 1924, kiedy to przeprowadzono jego gruntowną restaurację. Kościół jest późnorenesansowy, przebudowany w stylu barokowym. To budowla orientowana, murowana z kamienia i cegły, otynkowana.

Autor: Anna B.

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 2011
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Wojsławice

miejscowość

Wojsławice - wieś (siedziba gminy) w powiecie chełmskim. Miejscowość ma bardzo starą metrykę (najstarsza pisana wzmianka o jej istnieniu pochodzi z 1404 roku), mimo to nie jest zasobna w obiekty zabytkowe.

Najważniejsze zabytki to: kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła (1595-1608), cerkiew (połowa XVIII w.) oraz cały układ urbanistyczny wsi.

Swoistą osobliwość Wojsławic stanowią kapliczki znajdujące się u wylotów czterech podmiejskich ulic (wybudowane w 1762 roku przez Mariannę Potocką: św. Barbary, św. Michała, św. Elżbiety, św.Jana Nepomucena, św. Floriana). Według tradycji święci, którym te kapliczki zostały poświęcone mieli chronić przed klątwą rzuconą na nich przez rabina skazanego na poćwiartowanie.

Skomentuj

Opis kościoła pochodzi z tej stronki: http://www.pk.org.pl/dzial.php?id=9&idd=89 Trafiłam na nią przypadkiem,bo nie mogłam znaleźć zbyt wiele na temat tego kościoła,którym się zachwyciłam,a po zakończeniu prac konserwacyjnych będzie przepiękny:) Dobrze Krzysiu,że zwróciłeś uwagę na ten opis. Trochę go skróciłam, bo jest bardzo obszerny...Dziękuję i pozdrawiam:)
Autor: Anna B.
Dodano: 2012-09-08 15:41:51
Gdzie Aniu znalazłaś historię tego kościoła ?
Autor: Krzysztof Panas
Dodano: 2012-09-08 12:10:12
Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut