Na rogu ul. Dworcowej i Ciemnej w Lubiczu Dolnym, już w XVII wieku założony został cmentarz ewangelicki w kształcie nieforemnego pięciokąta. Obecnie bardzo zaniedbany, bo i pochówków tu już nie czyniono od bardzo wielu lat. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z końca XIX w. Ale jeszcze do lat sześćdziesiątych XX w., w pobliżu tej nekropolii stał kościół ewangelicki; rozebrany jednak z końcem tamtego wieku. Przechodząc ul. Dworcową, tylko kamień upamiętniający to miejsce przypomina o tej protestanckiej nekropolii, a właściwie napis na kamieniu o treści:
TUTAJ ZNAJDOWAŁ SIĘ ONGIŚ
CMENTARZ PROTESTANTÓW,
KTÓRZY WRAZ Z INNYMI WYZNAWCAMI
WIERNIE SŁUŻYLI NASZEJ MIEJSCOWOŚCI.
NIECH ICH PRACA I CNOTA POZOSTANĄ
NA ZAWSZE W NASZEJ PAMIĘCI.
MIESZKAŃCY LUBICZA W 2004 r.
WYKONAŁ \"SKAŁKA\" ŁUKASZ DOLEGA
Autor: Lech Kadlec
Płynąca przez centralną Polskę, ze wschodu na zachód, Wisła tuż przed Bydgoszczą niespodziewanie zakręca na północ. Opuszczając w ten sposób Pradolinę Toruńsko-Eberswaldzką wody rzeki wpływają w ciągnącą się aż po Żuławy Dolinę Dolnej Wisły. Odcięta tym sposobem północno-wschodnia część województwa kujawsko-pomorskiego to, należące ongiś do Mazowsza, Pojezierze Chełmińskie.
Północną jego granicą jest rzeka Osa, wschodnią zaś Drwęca. To jeden z najbardziej "utytułowanych" historycznie regionów w Polsce. Wystarczy wspomnieć o położonych na jego obszarze miastach, takich jak: Toruń, Chełmno, Grudziądz czy Chełmża.
Skomentuj