Pojezierze Chełmińskie

  

Fragment nagrobka

W Lubiczu Dolnym, dziś już na terenie zabudowanym, znajduje się ewangelicki cmentarz. Obecnie, to już tylko pozostałości i to w niewielkiej ilości po tej nekropolii założonej w XVII wieku. Usytuowany jest na niewielkim wzniesieniu. Od południowego wschodu ograniczony jest przez ul. Dworcową, od południowego zachodu zaś przez ulicę Ciemną, natomiast od północnego wschodu i północnego zachodu  przez tereny gospodarstw domowych. Przed XIV wiekiem chowano tu katolików i trwało to tak do 1565 r. Najstarszy zachowany po dzień dzisiejszy nagrobek pochodzi z końca XIX wieku. Na zdjęciu: Fragment nagrobka.

Autor: Lech Kadlec

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 2135
Twoja ocena: DobreBardzo dobre
Tagi: cmentarze

Pojezierze Chełmińskie

kraina

Płynąca przez centralną Polskę, ze wschodu na zachód, Wisła tuż przed Bydgoszczą niespodziewanie zakręca na północ. Opuszczając w ten sposób Pradolinę Toruńsko-Eberswaldzką wody rzeki wpływają w ciągnącą się aż po Żuławy Dolinę Dolnej Wisły. Odcięta tym sposobem północno-wschodnia część województwa kujawsko-pomorskiego to, należące ongiś do Mazowsza, Pojezierze Chełmińskie.

Północną jego granicą jest rzeka Osa, wschodnią zaś Drwęca. To jeden z najbardziej "utytułowanych" historycznie regionów w Polsce. Wystarczy wspomnieć o położonych na jego obszarze miastach, takich jak: Toruń, Chełmno, Grudziądz czy Chełmża.

Skomentuj