Pojezierze Chełmińskie

  

Mechanizm śluzy

Już w średniowieczu tereny Lubicza Dolnego koło Torunia należały do Krzyżaków, którzy pobudowali tu młyn, a potem go nawet rozbudowali, w rezultacie czego stał się jednym z największych w całym państwie krzyżackim. W 1454 roku, na mocy aktu inkorporacji ziem pruskich do Polski, Lubicz wszedł w skład Prus Królewskich, ale dwa lata później (wraz z innymi ziemskimi dobrami pokrzyżackimi) nadany został Toruniowi przez króla Kazimierza Jagiellończyka za wkład i zasługi Torunia w czasie 13-letniej wojny polsko-krzyżackiej. Toruńskie władze mądrze kontynuowały przemysłowe tradycje Lubicza i nawet pod koniec XV wieku zaczęły rozwijać ten ośrodek. Dzięki tym decyzjom Lubicz do końca XVIII wieku był jednym z największych ośrodków przemysłowych Torunia. Dziś tak już nie jest, ale po tamtych czasach pozostała śluza (na zdjęciu), która nadal jest czynna, dlatego jej poszczególne elementy są już współczesne.

Autor: Lech Kadlec

Odsłon: 384
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Pojezierze Chełmińskie

kraina

Płynąca przez centralną Polskę, ze wschodu na zachód, Wisła tuż przed Bydgoszczą niespodziewanie zakręca na północ. Opuszczając w ten sposób Pradolinę Toruńsko-Eberswaldzką wody rzeki wpływają w ciągnącą się aż po Żuławy Dolinę Dolnej Wisły. Odcięta tym sposobem północno-wschodnia część województwa kujawsko-pomorskiego to, należące ongiś do Mazowsza, Pojezierze Chełmińskie.

Północną jego granicą jest rzeka Osa, wschodnią zaś Drwęca. To jeden z najbardziej "utytułowanych" historycznie regionów w Polsce. Wystarczy wspomnieć o położonych na jego obszarze miastach, takich jak: Toruń, Chełmno, Grudziądz czy Chełmża.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut