Najstarsza wzmianka o jaskini w Mechowie pochodzi z 1818 roku, była ona jednak znana okolicznej ludności już znacznie wcześniej. Wtedy też dokonano jej pierwszych pomiarów. W 1908 roku władze pruskie uznały ją za pomnik natury. Po II wojnie światowej odkopano zasypane fragmenty, dokonano zabezpieczenia otworu wejściowego i fragmentu zagrożonego oberwaniem. Przez dziesięciolecia jaskinia wzbudzała duże zainteresowanie krajoznawców i naukowców, którzy m. in. starali się ustalić jej wiek i genezę. Współcześnie dla turystów udostępniona jest tylko niewielka, przyotworowa część jaskini, ponieważ pozostałe partie są trudno dostępne. Zwiedzanie trwa więc tylko kilka minut.
Autor: Artur74
Mechowo (kaszb. Mechňwa, niem. Mechau, dawniej Mechowo, Miechaw) to wieś kaszubska w gminie Puck, na skraju Puszczy Darżlubskiej. Pierwsze wzmianki o tej wsi, jako własności rycerskiej (Radzisław z Darżlubia), pochodzą z XIII wieku. Mechowo w 1300 r. staje się własnością cystersów oliwskich i pozostaje nią aż do 1772. Od 1772 pod administracją zaboru pruskiego, od 1919 ponownie w granicach Polski w powiecie morskim.
Atrakcje: Groty Mechowskie, kościół z 1742 roku. We wsi zachowało się kilka domów o konstrukcji szkieletowej (ryglowej) z XIX wieku i dwór z wieku XVIII. Na południe od Mechowa znajduje się rezerwat "Darżlubskie Buki".
Skomentuj