Koźmin Wielkopolski

  

Koźmin Wielkopolski - pobernardyński klasztor i kościół św. Stanisława i Męczennika

Budynek kościoła został zbudowany w XVII w. w stylu barokowym w miejscu drewnianego kościoła. Ołtarz główny, ambona i stalle posiadają cechy manierystyczne. Klasztor z dziedzińcem krużgankowym, w których umieszczona jest droga krzyżowa, został wybudowany na przełomie XVII i XVIII w. W XIX w. klasztor padł ofiarą kasaty, następnie został zamieniony na więzienie. Obecnie mieści się w nim Państwowy Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy.

Autor: Krzysztof Wydra

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 3248
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Koźmin Wielkopolski

miejscowość

Koźmin Wielkopolski to małe miasteczko liczące około 7 tysięcy mieszkańców. Wiadome jest, że gród z podgrodziem istniał tu już w XII wieku. Prawa miejskie Koźmin otrzymał przed rokiem 1318 i tego samego roku Kazimierz III Wielki podarował miasto Maćkowi Borkowicowi, który zbudował tutaj zamek. Zamek kilkukrotnie przebudowywany - XVI, XVIII, XIX wiek.

Z pierwszego budynku zachowała się tylko gotycka wieża zamkowa. W zamku mieści się obecnie szkoła oraz niewielkie muzeum. Oprócz zamku warto także zobaczyć: kościół parafialny Najświętszej Marii Panny i świętego Wawrzyńca z XV wieku, kościół i klasztor pobernardyński Najświętszej Marii Panny i świętych Stanisława i Franciszka z XVII wieku oraz drewniany kościół cmentarny Trójcy Świętej z XVI wieku.

Skomentuj