Sierpc

  

Skansen w Sierpcu - żniwa

Na polach przylegających do zagród prezentowane są pokazy koszenia kosą i kosiarką konną, wiązania snopów i stygowania. Przez cały dzień pracuje młockarnia napędzana silnikiem spalinowym. W stodołach turyści mogą obejrzeć: młócenie zboża cepami, oczyszczanie ziarna przy pomocy wialni, wyrób kaszy, a także mielenie ziarna w żarnach.

Autor: Marta Jóźwiak - Jagodzińska

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 10448
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Sierpc

miejscowość

Sieprc swoją nazwę wziął podobno od kształtu doliny Sierpienicy podobnej do sierpa. W mieście zachowało się sporo zabytkowych domów przeważnie z 1 poł. XIX w. Domy drewniane mają charakterystyczne wysokie przyziemia i schodki prowadzące do wejścia umieszczonego przeważnie w głębokiej wnęce.

W miasteczku zachowały się trzy interesujące zabytki sakralne: kilkakrotnie przebudowywany gotycki kościół parafialny z późnobarokowymi ołtarzami, położony na drugim brzegu rzeki późnogotycki kościół Benedyktynek  (1483 r.) z XIV - wiecznym posągiem Matki Boskiej oraz kościół Świętego Ducha, dawniej szpitalny, zbudowany w 1513 roku z fundacji króla Zygmunta I Starego.

Zabytki budownictwa świeckiego reprezentuje w miasteczku klasycystyczny ratusz z 1 poł. XIX w. oraz stara chata zwana "Kasztelanką", prawdopodobnie z XVIII w.

2 km od centrum Sierpca, przy drodze do Torunia, znajduje się skansen - Muzeum Wsi Mazowieckiej. Na malowniczym terenie nad Sierpienicą o pow. 60 ha możemy podziwiać trzy zespoły wiejskie oparte na układach przestrzennych rzędówki, placowego przysiółka drobnoszlacheckiego i ulicówki nadrzecznej oraz zespół dworski.

Skomentuj

Prawda historia... którą jeszcze pamiętam:) żyło się ciężko i raczej nikt nie tęskni za powrotem do takich żniw, ale pola były dużo bardziej barwne:)
Dodano: 2011-10-18 19:46:12
To już historia-ładne zdjęcie.
Dodano: 2011-10-18 18:26:00
Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!