Toruń

  

Schron, ale już nie militarny

Położenie geograficzne Torunia od samego początku istnienia, zmuszało to miasto do pełnienia roli przygranicznej warowni. Gdy wcielone zostało do państwa pruskiego  rola ta znacznie wzrosła, a w okresie tym miasto granicząc z Rosją, stało się niezwykle ważną, przygraniczną twierdzą. Nic też dziwnego, że Prusacy, przewidując konflikt z Rosjanami po zwycięskiej wojnie z Francją w 1872 r., decyzją Sztabu Generalnego cesarskich Niemiec, przystąpili do stworzenia wokół Torunia, pierścieniowej twierdzy. I tak na jego obrzeżach zaczęły powstawać pierwsze fortyfikacje; ich budowę rozpoczęto w 1877 r. Oprócz dużych obiektów, powstawały też małe, pojedyncze schrony, zagospodarowany dziś w niemilitarny sposób, jak chociażby ten na załączonej fotografii, który stoi przy ul. Tartacznej na terenie obecnej lewobrzeżnej dzielnicy Torunia  na Stawkach.

Autor: Lech Kadlec

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1120
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Toruń

miejscowość

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Skomentuj