Toruń

  

Miesszkali tu ułani

Pośród licznych toruńskich obiektów militarnych pamiętające czasy Twierdzy, na Bydgoskim Przedmieściu zachował się ciekawy zespół budynków dawnych koszar ułanów. W XIX wieku stanowiły one część nieistniejącego już dziś obszernego kompleksu koszarowego, które powstało w 1884 roku w pobliżu pośredniego fortu artyleryjskiego IVa Heinrich von Plauen (obecnie to Fort IX im. Bolesława Chrobrego). Trzy obiekty stojące jeden za drugim przy obecnej ul. Mickiewicza 146, 189 i 150 zbudowano dla 4. Pułku Ułanów von Schmidta. W tamtym czasie trwały intensywne prace przy rozbudowie Twierdzy Toruń, a ciągle zwiększająca się liczebność garnizonu toruńskiego, powodowała konieczność tworzenia nowych koszar, które powstawały najczęściej na rozwijających się przedmieściach. Pierwotne założenie koszar ułanów powstało na obszarze wchodzącym w skład trzeciego rejonu zakazów budowlanych z 1871 roku, architektura budynków nie była więc uwarunkowana szczególnymi obostrzeniami i mogła być ukształtowana w niemal dowolny sposób. Kompleks koszarowy rozlokowano na terenie o kształcie wydłużonego wieloboku, którego granice podkreślała rozmieszczona przy każdym z boków zabudowa. Od południa znajdowały się zachowane do dziś trzy wolno stojące budynki mieszkalne oraz budynek administracyjny. Na wschodnim, północnym i zachodnim skrzydle kompleksu mieściły się stajnie w formie zabudowy zwartej. Natomiast na osi północ-południe całego założenia, rozmieszczono nieistniejący już budynek kuchni, stajnię, wozownię oraz kuźnię. Po obu stronach osi powstały dwa prostokątne place do jazdy. Na zdjęciu: Fragment dawnych koszar ułanów  budynek stojący przy ul. Mickiewicza 150.

Autor: Lech Kadlec

Odsłon: 455
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Toruń

miejscowość

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut