Toruń

  

Dom w stylu okrętowym

Na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu, na rogu ul. Matejki 34 i Słowackiego 38/40 stoi budynek z 1936 roku (na zdjęciu)  to projekt architektoniczny Bronisława Jeziorskiego, będący jednym z najciekawszych przykładów modnego w tamtym czasie stylu okrętowego i wyznaczającego poziom nowoczesności w ówczesnym okresie. Zawiera on liczne marynistyczne odniesienia, jak: obłe lub ostre i przenikające się bryły budynku, zaokrąglony narożnik przypominający dziób statku, na którym urządzono taras ograniczony barierką (na wzór mostku kapitańskiego), czy zewnętrzne schody, jak statkowe trapy, cofnięte górne kondygnacje zmniejszające optycznie bryłę. Więcej na temat tego obiektu można dowiedzieć się z materiału pt. Dom czynszowy Henryka i Gerharda Krause\", jaki na swoim blogu PO TORUNIU opublikował mój syn, Michał. Zachęcam do zajrzenia na jego stronę internetową: http://potoruniu.blogspot.com/2020/12/dom-czynszowy-henryka-i-gerharda-krause.html

Autor: Lech Kadlec

Odsłon: 498
Twoja ocena: DobreBardzo dobre
Tagi: kamienice

Toruń

miejscowość

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut