Gołdap

  

Góra Gołdapska - widok Gołdapi i Puszczy Rominckiej

Góra Gołdapska stanowi jeden z najwspanialszych punktów widokowych na Mazurach. Rozciąga się stąd widok na okolicę w promieniu kilkudziesięciu kilometrów: na pd. widoczny jest cały łańcuch Wzgórz Szeskich z najwyższymi wzniesieniami, na pd. zach. - Puszcza Borecka, na zach. - przypominające grzbiety górskie pasma lesistych wzgórz w okolicach Audyniszek, Rogali, Klewin i Żabina, za nimi - Lasy Skaliskie, na pn. dolina Gołdapy, miasto Gołdap i jez. Gołdap, na pn. wsch. - Puszcza Romincka, a na wsch. Pojezierze Zachodniosuwalskie i najwyższe wzniesienia północnej Suwalszczyzny.

Autor: Szymon Narożniak

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 7948
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Gołdap

miejscowość

Położona nad jeziorem o tej samej nazwie Gołdap posiada niezwykle dogodne warunki krajoznawcze do rozwoju turystyki. Większość tutejszych ośrodków wczasowych znajduje się nad jez. Gołdap, a stosunkowo mało zagospodarowana Puszcza Romincka, do której Gołdap stanowi naturalne wrota, nadal jest mało wykorzystana pod względem wypoczynkowym.

Co ciekawe miasto jest także centrum narciarstwa nizinnego w Polsce. Na położonej na południe od miasta Górze Gołdapskiej zwanej też Piękną Górą, znajdują się wyciągi narciarskie, skocznia oraz tor saneczkowy.

Samo miasto nie posiada cenniejszych zabytków architektury. Zachował się dawny regularny układ miejski, a najciekawszą budowlą zabytkową jest odbudowany ze zniszczeń wojennych gotycki kościół z końca XVI w. oraz domy z przeł. XVIII i XIX wieku przy ul. Górnej, Mazurskiej i Żeromskiego.

Skomentuj