Inowrocław

  

Nad oknami wykuszu

Ten detal architektoniczny nad oknami wykuszu (na zdjęciu) należy do pięknego pałacyku, który stoi przy ul. Dworcowej 29 w Inowrocławiu, a który wybudowany został pod koniec XIX wieku (wówczas przy ul. Bahnhofstraľe 12). Obiekt ten pełnił wtedy funkcję hotelu Steinbock, a w latach sześćdziesiątych XX wieku przejęty został przez internat I Liceum Ogólnokształcącego, a po kapitalnym remoncie i odpowiedniej adaptacji przejął Bank Pekao S.A. Przy okazji dobrze wiedzieć, że Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna powołany został do życia 17 marca 1919 roku, a krajowa centrala mieściła się w Warszawie. W ciągu pierwszego dziesięciolecia istnienia, bank otworzył swoje placówki we Francji (Paryż 1930), Argentynie (Buenos Aires 1931), ówczesnej Palestynie (Tel Awiw 1933) oraz w Stanach Zjednoczonych (Nowy Jork 1939). Nie obyło się bez przykrych perypetii w czasie II wojny światowej. W 1969 roku Skarb Państwa wszedł w posiadanie większości pakietu akcji Banku, a w 1996 roku zaczęły powstawać oddziały Banku w różnych miastach Polski.

Autor: Lech Kadlec

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 853
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Inowrocław

miejscowość

Powiat Inowrocławski leży na granicy Kujaw i Wielkopolski, zajmuje południową część województwa kujawsko-pomorskiego, jest jednym z największych Powiatów w województwie kujawsko-pomorskim. Rozciąga się na powierzchni 1225 km.

Powiat zadowoli z pewnością swoją oferta turystyczną zarówno wielbicieli aktywnego wypoczynku, jak i zwolenników relaksu w ciszy i spokoju. W powiecie inowrocławskim znaleźć można wiele cennych zabytków pamiętających czasy początków państwa polskiego, owianych tajemnicami i legendami.

Największe atrakcje turystyczne odwiedzający Powiat Inowrocławski znajdą przede wszystkim w Inowrocławiu, Kruszwicy i Pakości. W Inowrocławiu jednym z głównych atrakcji jest XII wieczny kościół Imienia Najświętszej Marii Panny, fragment murów obronnych grodu z XV wieku, dom Jana Kasprowicza oraz park solankowy wraz z tężniami.

Kruszwica natomiast zachęca turystów legendarną Mysią Wieżą, stojąca na wzgórzu zamkowym u nasady Półwyspu Rzępowskiego. Stanowi ona pozostałość zamku obronnego z XIVw. Nazwa wieży wywodzi się z legendy o okrutnym królu Popielu, którego tu właśnie zjadły myszy. 

W Kruszwicy koniecznie należy także zobaczyć kolegiatę św. Piotra i Pawła oraz Nadgoplański Park Tysiąclecia. Miłośnicy przyrody znajdą tam najcenniejsze w Polsce ostoje lęgowe ptaków wodnych i błotnych.

Z kolei w Pakości na uwagę turystów zasługuje Kalwaria Pakoska zwana też Kujawską Jerozolimą.

Skomentuj