Rulewo

  

Pałac i park w Rulewie

W Rulewie znajduje się pałac klasycystyczny z 1865 r. wzniesiony przez Rudolfa Gustava Theodora Maerckera na fundamentach dworu Pawłowskich. Pałac jest budowlą dwukondygnacyjną, murowaną z cegły i otynkowaną. Pośrodku elewacji frontowej występuje ryzalit, zwieńczony trójkątnym szczytem, gdzie w tympanonie znajduje się kartusz herbowy rodziny Maerckerów. Ryzalit poprzedzony jest portykiem kolumnowym, który podtrzymuje taras pierwszego piętra. W latach 1924-26 dokonano gruntownego remontu oraz dobudowano do wschodniego skrzydła piętrową przybudówkę. Ostatnim dziedzicem (do stycznia 1945 r.) Rulewa był Rudolf Julius Emil von Maercker. W 1994 r. AWRSP sprzedała przejęty od PGR-ów pałac prywatnej osobie. Pałac otoczony jest parkiem krajobrazowym z nutą romantyzmu założonym przez rodzinę Pawłowskich. W parku występują trzy stawki połączone kanałami z mostkiem, grota kamienna i wzgórze widokowe oraz liczne okazy starodrzewu. Najciekawsze to platan argentyński, buk czerwony oraz choina kanadyjska ale rosną tu również dęby, lipy, jesiony, wiązy, klony i kasztanowce. Od 01.06.2011 w parku otaczającym pałac otworzono park linowy, posiadający dwie trasy. O dwóch stopniach trudności, niska łatwiejsza oraz wysoka trudniejsza. Dodatkowo nad stawem w parku zawieszono kolejkę tyrolską. Dla najmłodszych postawiono plac zabaw, mini zoo, trampolinę i mały tor przeszkód. Od 01.08.2011 w Pałacu działa hotel Hanza Pałac.

Autor: Dariusz Żuk

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 3601
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Rulewo

miejscowość

Wieś leży na wschodnim skraju Borów Tucholskich w miejscu zwanym Szwajcarią Rulewką. Wzmiankowana była po raz pierwszy w 1295 r. W 1310 r. wielki mistrz Henryka von Plotzke darował ją Henrykowi de Pen. W Rulewie znajduje się pałac klasycystyczny z 1865 r. wzniesiony przez Rudolfa Gustava Theodora Maerckera na fundamentach dworu Pawłowskich. Pałac jest budowlą dwukondygnacyjną, murowaną z cegły i otynkowaną. Pośrodku elewacji frontowej występuje ryzalit, zwieńczony trójkątnym szczytem, gdzie w tympanonie znajduje się kartusz herbowy rodziny Maerckerów. Ryzalit poprzedzony jest portykiem kolumnowym, który podtrzymuje taras pierwszego piętra. W latach 1924-26 dokonano gruntownego remontu oraz dobudowano do wschodniego skrzydła piętrową przybudówkę. Ostatnim dziedzicem (do stycznia 1945 r.) Rulewa był Rudolf Julius Emil von Maercker. W 1994 r. AWRSP sprzedała przejęty od PGR-ów pałac prywatnej osobie. Pałac otoczony jest parkiem krajobrazowym z nutą romantyzmu założonym przez rodzinę Pawłowskich. W parku występują trzy stawki połączone kanałami z mostkiem, grota kamienna i wzgórze widokowe oraz liczne okazy starodrzewu. Najciekawsze to platan argentyński, buk czerwony oraz choina kanadyjska ale rosną tu również dęby, lipy, jesiony, wiązy, klony i kasztanowce. Od 01.06.2011 w parku otaczającym pałac otworzono park linowy, posiadający dwie trasy. O dwóch stopniach trudności, niska łatwiejsza oraz wysoka trudniejsza. Dodatkowo nad stawem w parku zawieszono kolejkę tyrolską. Dla najmłodszych postawiono plac zabaw, mini zoo, trampolinę i mały tor przeszkód. W Pałacu działa obecnie hotel Hanza Pałac. Obiekty krajoznawcze: W rozległym parku krajobrazowym (7,82 ha) z drugiej połowy XIX w. zachował się murowany, piętrowy pałac (dwór) z połowy XIX w., gruntownie remontowany w 1970 r. Budynek jest prostokątny, dwutraktowy, z sienią pośrodku i balkonem wspartym na czterech filarach i dwu kolumnach od frontu. Do sieni prowadzą schody z balustrada tralkową. Przy elewacji bocznej znajduje się nowsza przybudówka. Ocalały także murowane, parterowe, dwutraktowe czworaki z połowy XIX w., ekonomówka (obecnie dom nr 9) z lat 20-tych XX w. i dom ogrodnika (nr 11) z początku XX w. oraz zespół obiektów gospodarczych z końca XIX i początku XX w. (obecnie własność AWRSP). W okolicy wsi znajduje się tzw. Szwajcaria Rulewska  rzeka Mątawa wypływająca z leżącego 12 km na północy jez. Mątasek (33 ha), która, pokonując od Borowego Młyna do Piły drobne wzniesienia, tworzy tu liczne urokliwe meandry.

Skomentuj

Tu można zobaczyć jak wyglądał pałac przed remontem na pokazie zdjęć http://hanzapalac.pl/historia/
Autor: Dariusz Żuk
Dodano: 2013-01-30 11:09:03
Szkoda, że nie mam zdjęcia jak wyglądał ten obiekt przed remontem. W każdym razie jak go zobaczyłem po wyremontowaniu to mi szczęka opadła.
Autor: Dariusz Żuk
Dodano: 2013-01-30 10:01:54
*****
Autor: Waldemar Jan
Dodano: 2013-01-30 08:35:21