Morąg

  

Zachowane skrzydło zamku krzyżackiego w Morągu

"Nie osądzaj książki po okładce" - to powiedzenie jeszcze niejednokrotnie przychodziło mi na myśl po wspomnieniu zamku w Morągu. Za tym nieciekawym budynkiem znajdują się niedawno odkryte podziemia i fundamenty, natomiast wewnątrz niesamowity klimat tworzą renesansowe freski i wystrój "z epoki". Ciekawą historię zamku opowiada przemiła pani (motocykliści witani szczególnie przyjaźnie), zaś dla zainteresowanych jest możliwość skorzystania z noclegu w niepowtarzalnym klimacie.

Autor: Gabriela Peda

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 5843
Twoja ocena: DobreBardzo dobre
Tagi: zamki | kolor

Morąg

miejscowość

Morąg, położony nad jeziorem Skiertąg, powstał przy zamku krzyżackim wzniesionym w XIII w. Z budowli zostało dziś niestety niewiele, podobnie jak z XIV-wiecznych murów miejskich.

W Morągu urodził się Johann Gottfried Herder, niemiecki filozof, twórca podstaw teoretycznych prądu filozoficzno-społecznego Sturm und Drang, który położył też zasługi w tworzeniu niemieckiej literatury romantycznej. Dziś, w miejscu, w którym stał jego dom, zobaczymy pomnik Herdera i poświęconą mu tablicę pamiątkową.

Z życiem i dziełami wielkiego filozofa można się zapoznać, zwiedzając wystawę w morąskim muzeum, będącym kolejnym zabytkiem miasta. Mieści się ono w Pałacu Dohnów. Budowla powstała w XVI w., jej obecny wygląd jest jednak wynikiem działań rekonstrukcyjnych, jakie podjęto w latach 80.ubiegłego stulecia. Wtedy to nadano pałacowi barokowy styl. W otoczeniu staromiejskich barwnych kamienic prezentuje się nader urokliwie.

W Morągu zachował się także gotycki ratusz, który powstał w roku, w którym to polsko-węgierskie wojska biły się z Turkami pod Warną, czyli w 1444 r., oraz sto lat młodszy gotycki kościół parafialny św. Piotra i Pawła.

Skomentuj