Miejscowość Królowy Most jest ostatnio bardziej znana głównie z powodu trzech części filmu \"U Pana Boga za piecem- za miedzą w ogródku\". Co prawda sceny do filmu były tu kręcone w znikomej części (głównie kręcono w Janowie, Sokółce, Supraślu, Tykocinie i okolicach Białegostoku) ale nie da się ukryć że jest to promocja tej miejscowości.
Wizytówką Królowego Mostu jest z pewnością malowniczo położona cerkiew p.w. św. Anny. wybudowana w latach 1904-1928. We wnętrzu zbudowanej oczywiście na planie krzyża greckiego w stylu eklektycznym obiekcie znajduje się ikonostas przeniesiony z cerkwi w Grodnie.
Nieco dalej jest drugi ciekawy obiekt- kaplica także p.w. św. Anny. Jest ona obiektem sakralnym datowanym na 1840r (na tabliczce informacyjnej jest podana data 1850 r) i prawdopodobnie najstarszym zabytkiem w gminie Gródek.
Sama miejscowość założona w XVII w ,najpierw jako majątek, zwana była Annopolem lub Janopolem (związane było to prawdopodobnie z postacią Jana II Sobieskiego)
Nazwa miejscowości pochodzi od mostu zbudowanego w ciągu jednej doby dla króla Zygmunta Augusta, w czasie jego podróży do Grodna. Może jest to legenda a może prawda, tego nie wiemy na pewno.
Trwały ślad w historii miejscowości pozostawiła kampania napoleońska. Przechodził tędy w 1812 r korpus marszałka Neya. Niestety była to również droga odwrotu z pod Moskwy. Tu tez rozegrała się bitwa pomiędzy wojskami rosyjskimi i osłaniającymi odwrót oddziałami polskimi. W okresie międzywojennym istniała mogiła zaznaczona wśród pól sosnami.
z ciekawepodlasie.pl
Autor: Jan Bogdan Boczko
Skomentuj