Michałowo (Niezbudka) i okoliczne wsie były bardzo odległe od kościoła parafialnego w Zabłudowie. Już od 1898 r. proboszcz zabłudowski ks. Stanisław Maciejewicz i mieszkańcy odległych miejscowości zabiegali u władz carskich o pozwolenie na budowę kaplicy.
Pozwolenie otrzymano dopiero w 1905 r. i wiosną następnego roku rozpoczęto prace budowlane na placu ofiarowanym przez barona Rudolfa Engelharda. Budowano według projektu inż. Romualda Lenczewskiego. Zbudowano neogotycki kościół, który 29 XI 1909 r. został poświęcony pod tytułem Opatrzności Bożej przez proboszcza zabłudowskiego Marcina Puzyrewskiego. W świątyni pełnili posługę duszpasterze z Zabłudowa, gdyż władze carskie nie pozwalały na utworzenie w Michałowie parafii. 4 VIII 1914 r. na stałe zamieszkał w Michałowie wikariusz z Zabłudowa, ks. Romuald Chodyko, który w marcu 1916 r. rozpoczął prowadzenie ksiąg metrycznych i podpisywał się jako proboszcz michałowski. Dokument erekcyjny jest nieznany, być może go nie wydano.
Marzec 1916 r. przyjmuje się jako datę powstania parafii w Niezbudce Michałowie, która objęła również tereny należące dziś do parafii w Gródku.
Zbudowany przed pierwszą wojną światową kościół do dziś służy wiernym. Był szereg razy konserwowany i upiększany.
Autor: Jan Bogdan Boczko
Skomentuj