Parafia powstała na mocy dekretu erekcyjnego wystawionego przez abp. Stanisława Szymeckiego 23 grudnia 1998 r. z terytorium parafii Przemienienia Pańskiego w Wasilkowie. Pierwszym proboszczem został ks. Alfred Butwiłowski.
Do rangi świątyni parafialnej została podniesiona kaplica publiczna pw. Matki Boskiej Bolesnej, zbudowana przez proboszcza wasilkowskiego, ks. Wacława Rabczyńskiego w latach 1949-1950 na miejscu dawnej kaplicy unickiej, wzniesionej w 1719 r. przy źródełku, uznawanym za cudowne. Po Powstaniu Styczniowym kaplicę zamieniono na cerkiew prawosławną.
W 1950 r. odbudowany obiekt z otoczonym kultem wizerunkiem NMP Matki Bolesnej poświęcił bp Władysław Suszyński. W 1954 r. nad źródełkiem stanęła grota z figurą Matki Bożej.
Ponieważ uroczystości odpustowe w 10 niedzielę po Wielkanocy i w niedzielę po 15 września gromadziły liczne rzesze wiernych, stąd też w 1997 r. abp S. Szymecki ustanowił w Świętej Wodzie rektorat, a w roku następnym parafię. Odtąd też zaczęto prowadzić osobne księgi metryczne. W tymże 1997 r. na wzgórzu obok kościoła pojawiły się pierwsze krzyże wotywne, co dało początek tzw. Górze Krzyży, na wzór analogicznego miejsca w Szawlach na Litwie. W roku 2000 wzniesiono tu Krzyż Roku Jubileuszowego o wysokości 25 m. Odtąd Góra Krzyży zaistniała w świadomości wiernych jako Pomnik Trzeciego Tysiąclecia, zaś świątynia i jej otoczenie z wkomponowanym w podnóże groty maryjnej źródełkiem stała się celem licznych pielgrzymek i oficjalnie uznawanym sanktuarium MB Bolesnej.
Od 2002 r. ks. A. Butwiłowski rozpoczął gruntowny remont świątyni, w której zamontowano instalację grzewczą. Walory malowniczo położonego kościoła podkreślono poprzez jego zewnętrzną iluminację. W wystroju wnętrza dominuje drewno. Polichromię wykonał podlaski artysta malarz Marek Karp.
W 2000 r. przy rozwijającym się sanktuarium zbudowano Dom Parafialny, a w pięć lat później - Centrum Turystyczno-Pielgrzymkowe. Obok kościoła w 2006 r. stanęła dzwonnica z czterema dzwonami, jako symboliczna brama na Górę Krzyży, wokół której rozmieszczono też kaplice Siedmiu Boleści Matki Bożej. W roku 2008 u podnóża \"Góry\" wygospodarowano miejsce na obszerny parking z wyeksponowaną kaplicą św. Krzysztofa.
W 2013 r. rozpoczęto dalsze prace nad modernizacją i rozbudową sanktuarium i jego otoczenia.
Autor: Agnieszka Gromek
Skomentuj