Czerniejewo - zespół pałacowy, brama wjazdowa
Pałac znajduje się na północnym skraju miasta, połączony z nim długą aleją. Wzniesiono go w latach 1771-1775 dla Jana Lipskiego według projektu architekta Ignacego Graffa z Rydzyny. Pałac pierwotnie przedstawiał styl późnobarokowy, piętrowy z dwoma skrzydłami i dwoma dziedzińcami. Pałac był przez okres swojego istnienia wielokrotnie przebudowywany. W latach 1789-1790 został przekształcony w rezydencję klasycystyczną według projektu Kamsetzera. Od frontu dobudowano wtedy okazały czterokolumnowy portyk, który umożliwiał kryty dojazd pod samo wejście. Lata 1926-1928 to kolejne modyfikacje założenia. Przebudowa prowadzona przez Juliusza Nagórskiego polegała na dobudowaniu dwukondygnacyjnego skrzydła, które połączono z oficyną półkolistą galerią. Oficynę zachodnią połączono galerią z pałacem dopiero w latach 1980-1982. Losy powojenne nie były łaskawe dla pałacu, wnętrza i wyposażenie uległy znacznemu zniszczeniu. (http://www.galeriawielkopolska.info/czerniejewo.html)
Autor: Słonecznik (Maryla)
Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1953
Czerniejewo
miejscowość
Czerniejewo bez wątpienia należy do najstarszych miejscowości w Wielkopolsce, o czym świadczy historia. Już w państwie pierwszych Piastów miejscowość widniała na kartach historii. Jednak pierwsza historyczna wzmianka o Czerniejewie znalazła się dopiero w dokumencie Przemysława II z 1284 r. O wartości historycznej tej miejscowości świadczą także liczne udokumentowane odkrycia i wykopaliska.
Najważniejszymi i godnymi uwiecznienia w pamięci zabytkami miasteczka są: tzw. pałac Lipskich, znajdujący się na północnym skraju miasta, połączony z nim długą aleją oraz stojący w centrum miasta przy rynku kościół św. Jana Chrzciciela, zbudowany w stylu późnogotyckim w połowie XVI wieku.
Skomentuj