Cisna

  

Cisna - najstarszy grób w Bieszczadach

Ten najstarszy datowany nagrobek w Bieszczadach. Należy do zarządcy huty Antoniego Kwiecińskiego i jego wnuczek, a znajduje się na cmentarzu przycerkiewnym w Cisnej. Data na grobie wskazuje na 1842 rok. Grób otacza ogrodzenie pochodzące z miejscowej huty, podobnie jak krzyż na nagrobku. Na grobie znajduje się płyta z inskrypcjami Róży Augusty Kwiecińskiej.

Autor: Krzysztof Wydra

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 5112
Twoja ocena: DobreBardzo dobre
Tagi: cmentarze

Cisna

miejscowość

Cisna jest sporą osadą położoną w dolinie Solinki i jednym z bardziej znanych ośrodków ruchu turystycznego w Bieszczadach. Jej powstanie datuje się na XVI w. Co ciekawe, przez pewien czas należała do rodziny Fredrów, odwiedził ją nawet sam autor "Ślubów panieńskich", Aleksander.

Wieś przyciąga dziś przede wszystkim dogodnym położeniem  - wyrusza stąd wiele pieszych szlaków: w pasmo Wysokiego Działu, graniczne i Łopiennika, a także w masyw Hyrlatej i Rosochy. Z Cisnej zdobędziemy dwa bieszczadzkie szczyty – Jasło i Wołosań.

Tutaj także swój przystanek ma kolejka wąskotorowa, sunąca na trasie z Majdanu, niegdysiejszego przysiółka Cisnej, do Przysłupu. Podróż nią jest jedną z największych atrakcji w Bieszczadach.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut