Golejewko

  

Golejewko - Czestram

W miejscu niedostępnym, wśród mokradeł, przed wiekami wzniesiono warowny gród obronny zwany Czestram. Tak też nazwano gród, a potem kasztelanię. Obecnie w tym miejscu, zwanym uroczyskiem, pozostały jedynie resztki nasypów i fos. Z pierwszego zamku obronnego otoczonego fosą zachowała się brama z wieżą strażniczą i szańcami zwana jak kiedyś Czestramem.

Autor: Krzysztof Wydra

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1600
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Golejewko

miejscowość

Golejewko istniało już w epoce kamienia, brązu i kultury łużyckiej. Pytacie czy to prawda? Tak, to prawda i są na to świadectwa w postaci wykopalisk na cmentarzysku kultury łużyckiej właśnie w Golejewku.

W średniowieczu z kolei Golejewko było miejscowością bardzo znaną. Mieściła się tu strażnicza warownia polska nazwana Czestram. Ponoć od nazwy kastrum czyli zamek. Czestram wymienia także bulla papieża Innocentego II wydana dla arcybiskupa gnieźnieńskiego w 1136 roku. Okazuje się, że w Golejewku mieściła się jedna z najstarszych strażnic wielkopolskich ze stałą załogą wojskową. Te fakty powinny przemawiać za tym, aby tu zawitać i poczuć zapach historii.

Skomentuj

ciekawe miejsce opisujesz, mokradła, grody, uroczyska zawsze są pełne tajemnicy a zdjęcie przecudnej urody
Dodano: 2013-08-17 16:19:24
Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!