Pniewo

  

Pniewo, ,,Kużnia Kurpiowska,, .

Od 1402 r. okolice Pniewa należały do biskupstwa płockiego. W XVIII w.na wyludnione w wyniku wielu wojen i epidemii , tereny, biskupi sprowadzili kilkaset rodzin kurpiowskich z Puszczy Zielonej. Osadnicy kurpiowscy utworzyli na tym terenie swoja, własną kulturę. ,,Karczma Kurpiowska,,-pod tą nazwą działa po prostu izba regionalna,,- została założona przez Stowarzyszenie Puszcza Biała-Moja Mała Ojczyzna. Gospodynią izby jest p.Halina Witkowska, która pragnie wraz z koleżankami i kolegami ,,ocalić swój świat przed zapomnienieć,, . To ocalanie naprawdę działa. Zapraszam do Pniewa!!

Autor: Grzegorz Opaliński

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1246
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Pniewo

miejscowość

Wieś była wzmiankowana w 1240 r. jako należąca do biskupstwa płockiego.Tutejszą parafię erygował 6 II 1402 r. bp. Jakub z Korzkwi. W XVIII w. na wyludnione tereny Puszczy Białej biskupi płoccy sprowadzili kilkaset rodzin kurpiowskich z Puszczy Zielonej. Rodziny te otrzymały prawa ludzi wolnych, byli jedynie zobowiązani do płacenia czynszu biskupstwu płockiemu. Kurpie przenieśli w ten region swoja kulturę.

Do dziś można w ok. wsiach znależć chaty po kurpiowsku dekorowane i twórców zajmujących się haftem, wycinankarstwem, wyrobem pająków, pisanek i sztucznych kwiatów. Najsłynniejszym elementem tutejszego folkloru jest haft pułtuski. Tworzą go ,"kółka," i "zielka" koloru czerwonego i czarnego ze zdecydowaną przewaga czerwieni.

Warto tu przyjechać na procesję Bożego Ciala i dożynki, podziwiać stroje ludowe i zwiedzić ,"Kużnię Kurpiowską," - miejscową izbę regionalną.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut