Ulanów

  

Kościół flisacki w Ulanowie

Kościół ma niepowtarzalną bryłę, zwłaszcza w rejonie kruchty, która nakryta jest podwójnym dachem brogowym z dwoma hełmami wspartymi na okazałych latarniach. Zapewnia to świątyni bardzo oryginalny wygląd. Kosciół wybudowano w 1690 roku ze składek miejscowych flisaków i nosi patronat Świętej Trójcy. Jej wizerunek w przedstawieniu nowotestamentowym widnieje nad wejściem.

Autor: Markus

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1483
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Ulanów

miejscowość

Ulanów położony jest w widłach rzek Sanu i Tanwi, w północnej części województwa podkarpackiego, pośrodku powiatu niżańskiego.

Około 900 lat temu, zalążkiem osady było targowisko położone przy przewozie na Sanie w pobliżu ujścia Tanwi. Targowisko to wykorzystywano jako miejsce postoju płynących rzeką statków.

W 1616 roku podczaszy ziemi przemyskiej Stanisław Uliński - Ulina otrzymał od króla Zygmunta III zgodę na założenie miasteczka Ulina z prawem magdeburskim i przywilejem na trzy doroczne i dwa tygodniowe jarmarki. Nazwę miasta z czasem zmieniono na Ulanów.

Sławę i bujny rozkwit od XVII do XIX wieku Ulanów zawdzięcza rzemiosłu szkutniczemu i silnemu ośrodkowi flisackiemu. U ujścia Tanwi do Sanu znajdowała się przystań rzeczna zwana palem, do której zawijały statki żeglugi śródlądowej. Ruchliwość portu w Ulanowie odzwierciedla nadane mu wtedy miano małego Gdańska.

Skomentuj

piękna świątynia
Autor: Waldemar Jan
Dodano: 2014-02-08 09:18:40
Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut